Artykuł

Największe firmy energetyczne na świecie. Wśród nich członkowie PKEE

Badania

Autor: PKEE

Saudi Aramco – to największa na świecie firma sektora energetycznego. W rankingu pojawiły się też polskie spółki, m. in. PGE i Enea. PGE jest też liderem spośród rodzimych przedsiębiorstw w subrankingu najszybciej rozwijających się firm.

Raport Top 250 Global Energy Company Rankings, czyli zestawienie 250. światowych firm energetycznych w 2022 roku, przygotowała renomowana agencja Platts. Liderem jest (podobnie jak rok wcześniej) Saudi Arabian Oil Co, bardziej znana jako Saudi Aramco.

Serwis wnp.pl, który przygotował omówienie raportu zwraca uwagę, że na kolejnych miejscach zaszły spore zmiany.

Sporym zaskoczeniem jest trzecie miejsce rosyjskiego Lukoil, który rok wcześniej był na 91. miejscu. Jest więcej tego typu niespodzianek w pierwszej dziesiątce.

„Pozycja czwarta przypadła Exxon Mobil, który rok wcześniej miał dość odległą, 157. pozycję. Miejsce piąte to rosyjski Gazprom, tu mamy awans z miejsca 31. Wielki awans: z miejsca 146. na 6. zanotowała francuska grupa TotalEnergies. Spektakularny wzrost jest także udziałem norweskiego koncernu Equinor, który w rankingu za 2022 zajął miejsce 7. a rok wcześniej miał miejsce 172. Swoją pozycję mocno poprawił też amerykański Chevron: ze 143. miejsca na 8. Podobny wzrost, bo z miejsca 153. na 9., zanotował Shell. Pierwszą dziesiątkę największych firm zamyka ConocoPhilips, który awansował z pozycji 188” – wyjaśnia wnp.pl.

W rankingu Platts uwzględniono również polskiego firmy i większość z nich także odnotowała awans”.

Na pozycji 102. uplasowała się Polska Grupa Energetyczna, która wcześniej była na 183 miejscu a pozycja 197 (poprzednio 317) przypadła Enea.

Osobną kategorię poświęcono najszybciej rozwijającym się firmy. I tutaj z polskich przedsiębiorstw najwyżej jest klasyfikowana Polska Grupa Energetyczna (23. pozycja) a Enea zajmuje wysokie 39 miejsce.

Więcej o rankingu Platts na stronie wnp.pl, kliknij tutaj