Artykuł

Największa w Polsce elektrownia gazowa powstaje w Rybniku. Zapewni prąd dla niemal 2 milionów gospodarstw

blok gazowo-parowy

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

blok gazowo-parowy

„Nowy blok gazowo-parowy to nie tylko nowoczesna technologia, ale przede wszystkim wzmocnienie krajowego bezpieczeństwa energetycznego w dobie transformacji” – podkreśla Wojciech Dabrowski, prezes PGE Polska Grupa Energetyczna. To właśnie ta spółka realizuje ogromne przedsięwzięcie w Rybniku, która finalnie ma pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną dla blisko 2 milionów gospodarstw domowych!

PGE Polska Grupa Energetyczna przypomniała, że od początku zeszłego roku prowadzi inwestycję w Rybniku, polegającą na budowie bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej brutto 882,9 MW oraz budowy układu wyprowadzenia mocy.

„Budowa bloku gazowo-parowego w Rybniku wkracza w decydujący etap. W toku są zaawansowane prace projektowe i przygotowawcze do budowy. Podpisana została kompleksowa umowa na realizację głównego zadania i wydane zostały decyzje środowiskowe. Na przełomie pierwszych kwartałów 2024 roku spodziewane jest uzyskanie pozwolenia na budowę tego największego w Polsce bloku gazowo-parowego”podkreślono w komunikacie.

Równolegle GAZ-SYSTEM realizuje inwestycję polegającą na budowie przyłącza gazowego do sieci przesyłowej, którymi popłynie gaz zasilający nowy blok energetyczny w Rybniku.

„Nowy blok gazowo-parowy to nie tylko nowoczesna technologia, ale przede wszystkim wzmocnienie krajowego bezpieczeństwa energetycznego w dobie transformacji. Zastąpi ona cztery wyłączane z eksploatacji bloki węglowe o łącznej mocy 900 MW w istniejącej Elektrowni Rybnik i będzie spełniać rygorystyczne normy środowiskowe, wynikające z konkluzji BAT” wyjaśnia Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.„Emisje pyłów i tlenków siarki zostaną zredukowane praktycznie do zera, co wpłynie na jakość powietrza w regionie rybnickim. Po uzyskania pozwolenia na budowę bloku gazowo-parowego, niezwłocznie rozpoczniemy intensywne prace realizacyjne.

Oddanie do eksploatacji nowej jednostki wytwórczej w Rybniku planowane jest w grudniu 2026 roku.