Artykuł

Największa taka inwestycja w Europie. W Elektrowni Rybnik należącej do PGE

Bezpieczeństwo energetyczne

Nowy blok gazowo-parowy wytworzy energię dla ok. dwóch milionów gospodarstw domowych. Inwestycja warta ok. 4 miliardów zł zostanie przeprowadzona w Elektrowni Rybnik należącej do Grupy PGE, a prezes spółki Wojciech Dąbrowski uważa, że to obecnie największe tego typu przedsięwzięcie w Europie.

To konsorcjum Polimex Mostostal i Siemens Energy wykona budowę bloku gazowo-parowego o mocy 882 MW. Umowa pomiędzy nimi a PGE Polska Grupa Energetyczna została już podpisana.

„Oprócz umowy na generalną realizację inwestycji, dotyczącej budowy bloku o wartości ok. 3 mld złotych netto, zawarta została także wieloletnia umowa serwisowa o wartości ponad 0,76 mld zł netto” – poinformowała spółka, do której należy Elektrownia Rybnik.
Oddanie bloku do eksploatacji planowane jest na grudzień 2026 roku i zastąpi on cztery wyłączane z eksploatacji bloki węglowe o łącznej mocy 900 MW.

Jak podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski, rozpoczyna się jedna z największych i najbardziej nowoczesnych inwestycji energetycznych na Śląsku.

„Blok gazowo-parowy, który powstanie już za niespełna cztery lata w Rybniku, przyczyni się do zmniejszenia emisyjności krajowej gospodarki, a tym samym poprawy jakości powietrza w regionie. Przyniesie to także konkretne oszczędności na zakupie uprawnień do emisji CO2 w Grupie PGE. Jednocześnie nowa inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, a także zapewni stabilne dostawy energii dla ok. 2 mln gospodarstw domowych oraz nowe miejsca pracy zarówno w trakcie budowy, jak i późniejszej eksploatacji” – podkreślał prezes Dąbrowski.

Z kolei Grzegorz Należyty, prezes zarządu Siemens Energy w Polsce, zwrócił uwagę, że „ze względu na ogromne wyzwania w transformacji sektora energetycznego konieczne są inwestycje oparte na najnowszych technologiach. Pełnią one kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego.

„Rybnicki blok gazowo-parowy jest doskonałym przykładem tego typu inwestycji. Siemens Energy dostarczy zaawansowaną technologicznie turbinę 9000HL, która jest jedną z największych dostępnych turbin gazowych i wesprze przejście do bardziej stabilnego systemu energetycznego” – dodał Należyty.

Blok gazowo-parowy w Rybniku będzie największym i najbardziej sprawnym blokiem tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie. Inwestycja będzie spełniała najbardziej restrykcyjne limity emisyjne, wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych. Emisja pyłu i tlenków siarki zostanie ograniczona niemal do zera, co istotnie wpłynie na jakość powietrza w regionie rybnickim. Wskaźnik emisyjności nowego bloku jest trzykrotnie niższy niż dla bloków węglowych klasy 200 MW i wynosi 320 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej.