Artykuł

Najtańsza energia? – zaoszczędzona. Raport jak najlepiej to zrobić

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

„Rezygnacja z energetycznych wampirów, urządzeń, które pobierają energię, kiedy nie ma takiej potrzeby potrafi przynieść wymierne oszczędności” – tłumaczy Paweł Szczeszek, prezes TAURONA. Z raportu przygotowane przez firmę – we współpracy z Instytutem Jagiellońskim – wynika, że przy redukcji zużycia tylko o 5 proc. w całej gospodarce, można by w skali kraju zaoszczędzić nawet 8 mld złotych.

Z analizy ekspertów Instytutu Jagiellońskiego i Taurona można się dowiedzieć, że przy wspomnianej redukcji zużycia o 5%, „statystyczne” gospodarstwo domowe mogłoby zaoszczędzić w tym roku nawet ok. 65-100 zł. Przy dwa razy wyższych oszczędnościach – na poziomie 10% – to już ok. 130-200 zł.

„Przy rekordowych cenach energii elektrycznej w Polsce, każda zaoszczędzona kilowatogodzina to wymierna korzyść dla odbiorcy końcowego i gospodarki” – podkreślają autorzy raportu.

– Optymalizacja kosztów to fundament działania każdej firmy. Warto jako integralną część procesu zarządczego wdrożyć analizę kosztów, w tym kosztu zakupu energii elektrycznej. Warto przyjrzeć się wszystkim urządzeniom, warto przeanalizować czy poza godzinami pracy działają tylko niezbędne urządzenia – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes TAURON Polska Energia. – TAURON zachęca i przypomina, że rezygnacja z energetycznych wampirów, urządzeń, które pobierają energię, kiedy nie ma takiej potrzeby potrafi przynieść wymierne oszczędności – dodaje.

Jak zatem oszczędzać energię najefektywniej?
– Najtańsza energia, to ta zaoszczędzona. Z naszej analizy wynika, że przy redukcji zużycia tylko o 5%, sektor przemysłowy, usługowy, MŚP i gospodarstwa domowe mogłyby łącznie w skali kraju zaoszczędzić ok. 7-8 mld złotych – tłumaczył Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Oszczędzanie energii w domu
W domowe oszczędzanie energii warto najpierw zainwestować i wdrożyć rozwiązania z zakresu inteligentnego zarządzania energią (smart home). Skala redukcji zużycia energii przez gospodarstwo domowe dzięki tego typu rozwiązaniom to nawet 30%.
Warto także wyposażyć domowe grzejniki w elektroniczne termostaty, które wykorzystując algorytmy optymalizujące i adaptacyjne, pozwalają zmniejszyć zużycie energii, a przez to obniżyć koszty ogrzewania. Podobne korzyści przynosi tzw. smart plug, czyli podłączane do gniazdka elektrycznego urządzenie, które pozwala kontrolować przepływ prądu do konkretnych sprzętów. We współpracy z aplikacją mobilną, gniazdko staje się zdalnie sterowanym i inteligentnym licznikiem energii oraz kontrolerem dającym możliwość wykrywania zwarć, co jest istotnym aspektem w zakresie energooszczędnego użytkowania urządzeń elektrycznych.
Kolejnym rozwiązaniem może być wymiana tradycyjnych źródeł światła na oświetlenie LED, dzięki czemu można uzyskać oszczędności w zużyciu energii na poziomie nawet 65%. Ten sposób oszczędzania energii można jeszcze wzmocnić, wdrażając systemy inteligentnego oświetlenia oparte o światła LED. Takie rozwiązania pozwalają nie tylko na koordynację oraz bezprzewodowe sterowanie oświetleniem domu, lecz także na programowanie i tworzenie profili użytkowania oświetlenia (automatyczne włączanie i wyłączanie), co umożliwia jeszcze lepsze zarządzanie zużyciem energii.

Oszczędzanie energii w firmie
Eksperci wskazują, że nowe podejście do oszczędzania energii, firmy powinny zacząć od audytu energetycznego. Rozwiązania dla firm pozwalające ograniczyć zużycie energii w wyniku identyfikacji i optymalizacji energochłonnych procesów są zazwyczaj bardziej “szyte na miarę” niż rozwiązania dla gospodarstw domowych. Wynika to z różnorodności oraz specyfiki danego biznesu i jego procesów.
W oparciu o inteligentne układy pomiarowo-rozliczeniowe umożliwiające zdalny odczyt, firmy mogą na bieżąco analizować zużycie energii elektrycznej, co pozwala nie tylko na większą kontrolę zużycia energii oraz kosztów, ale także oszacowanie optymalnej wartości mocy umownej i optymalizację opłat taryfowych.

Z całością raportu można zapoznać się TUTAJ