Artykuł

Mój Prąd 4.0. Nowa edycja programu, nowe zasady – warto je znać

fotowoltaika

Ceny energii

Autor: PKEE

fotowoltaika

Do 6 tysięcy zł wzrośnie dofinansowanie dla indywidualnego prosumenta, a do 16 tysięcy zł dla magazynów energii. To istotne zmiany w programie „Mój Prąd”. Przyjmowanie wniosków o dotację rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu.

Jak już przed kilkoma tygodniami informował serwis liczysieenergia.pl, od najbliższego czwartku 15 grudnia wprowadzone zostaną innowacje w kolejnej edycji programu „Mój Prąd”.

„Mamy bardzo dobrą wiadomość dla rozwoju odnawialnych źródeł energii. Patrząc jak rozwija się fotowoltaika zdecydowaliśmy się na podniesienie dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd” – to 6 tys. dla paneli fotowoltaicznych i 16 tys. zł dla magazynów energii” – mówiła wówczas minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Wnioski tylko elektronicznie

Ponieważ zbliża się termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 4.0, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami.
Przede wszystkim wnioski można składać jedynie elektronicznie, w wersji papierowe będą odrzucane.
Formalności można dokonać poprzez Portal Beneficjenta, a zalogować się do niego można na stronie właściwego dla miejsca zamieszkania wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ile i komu?

Na stronie mojprad.gov.pl (KLIKNIJ TUTAJ) przedstawiono szczegóły komu i w jakiej wysokości może przysługiwać dofinansowanie.
Należy pamiętać, iż w programie Mój Prąd 4.0 wnioskować o dofinansowanie mogą przede wszystkim rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie tzw. net-biling. O dofinansowanie wprawdzie mogą się starać również wnioskodawcy rozliczający się w systemie opustów tzw. net-metering, którzy nie skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, ale pod warunkiem przejścia na system net-billing.

Wysokość dofinansowania zależy od rodzaju przeprowadzonej inwestycji. Opcji jest kilka, ale podstawowa to:
• W przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji PV – kwota dofinansowania wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 6 tys. zł;
• W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z elementem dodatkowym dofinansowanie wyniesie:
– do mikroinstalacji PV do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 7 tys. zł;
– do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 16 tys. zł;
– do magazynów ciepła do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 5 tys. zł;
– do systemu EMS / HEMS do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 3 tys. zł.

Można uzupełniać wniosek

„Dla Wnioskodawców, którzy złożyli wniosek tylko na mikroinstalacje PV będzie możliwość złożenia uzupełniającego wniosku o dofinansowanie na dodatkowe elementy zwiększające autokonsumpcję energii elektrycznej bez konieczności wycofywania wniosku już złożonego”– czytamy na mojprad.gov.pl

Co ważne, dla wypłaconych już wniosków koszty kwalifikowane zostaną ponownie przeliczone względem nowego poziomu dofinansowania i jeżeli przysługiwać będzie zwiększony poziom dofinansowania (zgodnie z formułą do 50% kosztów kwalifikowanych) wypłacona zostanie różnica pomiędzy otrzymaną dotacją a dotacją jaką otrzymałby Wnioskodawca po zmianie poziomu dofinansowania.
Przeliczanie dotacji najprawdopodobniej rozpocznie się w styczniu 2023 r.