Artykuł

Lubno w Lubuskim – nowa farma fotowoltaiczna Enei

farmy wiatrowe

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

farmy wiatrowe

Grupa Enea inwestuje w rozwój i realizuje kolejne projekty oparte na odnawialnych źródłach energii (OZE). Rok 2022 spółka kończy uruchomieniem nowej farmy fotowoltaicznej, która powstała w Lubnie w woj. lubuskim.

„Farma w Lubnie to nie tylko najnowsza, ale i największa z dotychczasowych instalacji fotowoltaicznych zrealizowanych przez Eneę Nowa Energia. Jesteśmy w trakcie realizacji kolejnych inwestycji w instalacje PV, które już niebawem zostaną włączone do aktywów OZE Grupy Enea” – zapewnia Stefan Traczyk, wiceprezes Enei Nowa Energia.

Jak podaje spółka, farma w Lubnie jest trzecią – po PV Jastrowie i PV Likowo – instalacją fotowoltaiczną uruchomioną przez Grupę Enea w północno-zachodniej Polsce.
Składa się z trzech niezależnych instalacji, ma łączną moc 5 MW i zbudowana jest z ponad 9 tys. paneli.

Składa się z trzech części: PV Lubno I o mocy 1 MW, PV Lubno II również o mocy 1 MW oraz PV-FW Lubno I o mocy 3 MW przyłączonej bezpośrednio do należącej do Grupy Enea Farmy Wiatrowej Baczyna.
Oczywiście, na tym nie koniec. Obecnie Enea Nowa Energia prowadzi prace inwestycyjne dotyczące projektu PV w Krzęcinie (woj. zachodniopomorskie), gdzie powstanie instalacja o łącznej mocy ponad 6,5 MW.

„Enea Nowa Energia jest częścią Grupy Enea, zarządza projektami opartymi na odnawialnych źródłach energii (OZE), w tym elektrowniami wodnymi, farmami wiatrowymi i  fotowoltaicznymi oraz biogazowniami” – podkreśla w komunikacie spółka.

Enea aktywnie uczestniczy w transformacji sektora energetycznego i rozwija innowacyjne projekty oraz odnawialne źródła energii. To jeden z największych koncernów energetycznych w Polsce, współodpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne kraju. Dostarcza energię do ponad 2,7 mln klientów. Jest wiceliderem polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej.