Artykuł

Liczba gospodarstw domowych z instalacją fotowoltaiczną. Polska wśród liderów w Europie

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

W rankingu dotyczącym ilości instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych, Polska znajduje się na czwartym miejscu w Europie, a prognozy wskazują, że wkrótce należy się spodziewać awansu. To potwierdza, że coraz bardziej angażujemy się w rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE).

Zestawienie przygotowała norweska firma Otovo i wzięła pod uwagę sytuację w kilkunastu krajach Europy. Wnioski są jednoznaczne.
„Polska nie tylko osiągnęła wysoką pozycję, ale także wykazuje tendencję do dalszego wzrostu w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. To może przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej w kraju” – pisze serwis neuron.pl

Na dwóch pierwszych miejscach są kraje Beneluxu. Liderem jest Holandia, gdzie już co czwarte gospodarstwo domowe korzysta z fotowoltaiki. Następnie Belgia, w której dotacje na instalacje fotowoltaiczne wprowadzono już w 2003 r., a w zeszłym roku obniżona została stawka VAT na instalacje paneli słonecznych z 21% do 6%.
Później ex aequo Szwajcaria i Austria.

Polska znalazła się na czwartym miejscu rankingu Otovo, w którym stwierdzono, że na koniec marca br. mieliśmy łącznie 1,24 mln mikroinstalacji fotowoltaicznych, a ich moc wynosiła 9350,28 MW.
W publikacji neuron.pl przywołano również prognozy Międzynarodowej Agencji Energii (IEO) przewidujące, iż do końca 2025 roku Polska osiągnie moc 26,8 GW, a to oznacza „pierwszą trójkę” wśród krajów Unii Europejskiej.

Więcej na temat rankingu można znaleźć TUTAJ
https://media.neuron.pl/klienci/4004/pr/822222/polska-w-pierwszej-piatce-krajow-z-najwieksza-liczba-instalacji-fotowoltaicznych