Artykuł

Koncesja offshore dla farmy na Bałtyku. Wygrała spółka PGE Baltica 4

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

Inwestycja w budowę morskich farm wiatrowych ma Morzu Bałtyckim trwa i sukcesywnie zapadają kolejne ważne decyzje. Ministerstwo Infrastruktury rozstrzygnęło postępowanie ws. pozwolenia na obszarze 43.E.1. Zdecydowanym zwycięzcą była PGE Baltica 4, czyli wspólna spółka PGE i TAURON.

„Akwen 43.E.1 o powierzchni ok. 118 km2 jest postrzegany jako jeden z bardziej atrakcyjnych dla rozwoju farm wiatrowych offshore. Decyduje o tym jego spora powierzchnia, bliskie położenie od brzegu lądu na Ławicy Słupskiej, na wysokości Ustki” – tłumaczy serwis wysokienapiecie.pl.

PGE Baltica 4 uzyskała najwięcej punktów w postępowaniu, w którym złożono 13 aplikacji. Zgodnie z przedstawionymi planami spółka PGE i TAURONA planuje wybudować tam farmę wiatrową o mocy ok. 990 MW.

„Uzyskanie przez Grupę PGE największej liczby punktów w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na obszarze 43.E.1 jest równoznaczne z uzyskaniem przez PGE pozwolenia na zagospodarowanie tego obszaru. Znajduje się on blisko realizowanych przez nas morskich projektów wiatrowych oraz budowanego portu serwisowego w Ustce, co pozwoli na wykorzystanie efektu synergii i skali prowadzonej działalności. Daje nam to przewagę i wyróżnia spośród konkurencji, ponieważ pozwala na skrócenie procesów i optymalizację kosztów wielu zadań projektowych” – podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

https://liczysieenergia.pl/cel-energia-z-morskich-farm-wiatrowych-pge-baltica-podsumowala-dzialania-w-2022-r/

Dodając: „Pozwolenie to, obok realizowanych trzech projektów morskich farm wiatrowych na morzu Bałtyckim o łącznej zainstalowanej mocy ok 3,4 GW, to kolejny krok do osiągnięcia strategicznego celu Grupy PGE, jakim jest posiadanie co najmniej 6,5 GW zainstalowanych mocy wytwórczych na Morzu Bałtyckim do 2040 roku”.