Artykuł

Jak zadbać o suwerenność energetyczną kraju? Debata o roli polskich firm

Badania

Autor: PKEE

„Nie można sobie wyobrazić przyszłości w Polsce bez energetyki jądrowej” – stwierdził prezes Enei Paweł Majewski podczas debaty zorganizowanej przez Forum Polskiej Gospodarki, w której udział wzięli również m.in. prezes PGE Wojciech Dąbrowski i wiceprezes Taurona Artur Warzocha.

Dyskusja poświęcona był jednemu z najważniejszych tematów nie tylko ostatnich miesięcy, czyli „Rola polskich firm w budowaniu suwerenności energetycznej w kraju”.
Podczas debaty w ramach Forum Polskiej Gospodarki wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda tłumaczył: „Docelowo polska energetyka ma się opierać na źródłach niskoemisyjnych i zeroemisyjnych i ma dawać nam bezpieczeństwo energetyczne, czyli m.in. prąd w akceptowalnych cenach”.

„Inwestujemy w morskie farmy wiatrowe, energetykę na lądzie, jak wiatraki czy fotowoltaikę, ale to musi być stabilizowane. Głównym źródłem, który w dalszej perspektywie zastąpi bloki węglowe, będzie atom” – podkreślał minister Rabenda.

Oczywiście, kluczowy głos należał do prezesów spółek energetycznych, do których zadań należy m.in. właśnie dbanie o suwerenność energetyczną.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE i Rady Zarządzającej PKEE podkreślał, że cena jest akceptowalna wówczas, gdy nie powoduje, iż energia staje się dobrem nadzwyczajnym.
„Energia musi być powszechnie dostępna, ale musimy ją oszczędzać” – dodał.
Mocno również akcentował współpracę z polskimi małymi i średnimi przedsiębiorstwami w realizacji procesów inwestycyjnych.
„Nie tylko zachęcamy polskie firmy do udziału w realizowanych przez nas projektach, ale też prowadzimy działania edukacyjne, które mogą im pomóc w rozwoju w Polsce a w przyszłości również na rynkach europejskich” – stwierdził prezes Dąbrowski.

Natomiast prezes Enei Paweł Majewski podkreślał rolę atomu.
„Mówiąc o przyszłości polskiego miksu energetycznego trudno sobie wyobrazić sektor bez atomu. Dekarbonizacja, jako nieodzowny element transformacji w kierunku zeroemisyjności, wymusza zastąpienie węgla innym stabilnym źródłem energii” – tłumaczył prezes Majewski. Dodając: „W naszej ocenie nie można sobie wyobrazić przyszłości w Polsce bez energetyki jądrowej”.

Wiceprezes TAURONA Artur Warzocha zwrócił uwagę na znaczenie inwestycji w źródła odnawialne.
„Tauron przyspieszył te inwestycje, a kiedy do NABE trafią aktywa węglowe Taurona , pozwoli zdobyć to korzystne finansowanie, m.in., na nowe OZE” – zapewnił.