DOMOWE OSZCZĘDZANIE

Jak wybrać taryfę?

Wybór taryfy zakupu energii elektrycznej warto dopasować do swojego stylu życia i sposobu, w jaki korzystamy ze sprzętów elektronicznych. W zależności od tego czy w domu przebywamy przez wiele godzin dziennie (np. pracując zdalnie), czy też jedynie w weekendy, możemy zoptymalizować wysokość naszych rachunków.

TARYFA JEDNOSTREFOWA - G11

W ramach tej najpopularniejszej taryfy zakupu energii elektrycznej, przez całą dobę naliczana jest taka sama stawka za energię elektryczną. Jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które sporo przebywają w domu w ciągu dnia i regularnie korzystają ze sprzętów gospodarstwa domowego, bądź pracują zdalnie.

Taryfa dwustrefowa - G12

Inną dostępną opcją jest taryfa dwustrefowa, w której opłaty za prąd są niższe w nocy albo w weekendy (wówczas mówimy o taryfie G12w). Może to być bardzo korzystne rozwiązanie dla osób, które zużywają dużo prądu w weekendy np. w przydomowym warsztacie, do zasilenia komputera czy urządzeń domowych. Tańsza energia elektryczna w weekendy to również interesująca oferta dla osób, które na ten czas zazwyczaj planują prace domowe, takie jak np. pranie czy prasowanie, które wymaga dużych ilości energii elektrycznej, na dni wolne od pracy zawodowej.

 

Co więcej, taryfa dwustrefowa z tańszym prądem w nocy to świetne rozwiązanie w przypadku ładowania samochodów elektrycznych – jeśli podepniemy je do ładowania na całą noc, zapłacimy mniej a rano będą gotowe do dalszej drogi.

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

Jak wybrać taryfę

Play
Marek Kulesa
Dyrektor Biura
Towarzystwo Obrotu Energią

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

Wiemy już, że ceny energii będą rosły, wiemy również, że to od nas w dużej mierze zależy wysokość rachunku za prąd.

Być możemy nie do końca zdajemy sobie jednak sprawę, jakie działania powinniśmy podjąć, aby nasze oszczędzanie nie kończyło się tylko na deklaracjach. Warto więc poświęcić chociaż kilka minut i sprawdzić, jak w najprostszy sposób dostosować nasze codzienne nawyki do nowej sytuacji, z którą wszyscy musimy się aktualnie mierzyć. Tylko solidarne podejście do tematu i racjonalne zużycie energii we wszystkich obszarach życia, przyniesie spodziewane efekty w postaci redukcji kosztów.

Magda Smokowska

Magda Smokowska, doradca w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej