Artykuł

Jak skutecznie wspierać efektywność energetyczną? TAURON ma konkretną propozycję

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

„Dostarczamy zieloną energią do naszych klientów, ale także stymulujemy rozwój przydomowych mikroinstalacji i ekologicznych źródeł ogrzewania zarówno poprzez kompleksową obsługę technologiczną, jak i poprzez nasze programy dofinansowań tych inwestycji” – podkreśla Daniel Iwan, rzecznik prasowy TAURON Sprzedaż.

Eksperci TAURONA tłumaczą, że połączenie fotowoltaiki ze źródłami ciepła, chłodu czy magazynem energii przekłada się na zwiększoną autokonsumpcję, co w efekcie wpływa na skrócenie okresu zwrotu z inwestycji. Korzystając z oferty TAURONA można otrzymać wsparcie wynoszące od 4000 zł do nawet 8600 zł.

„Z opracowań Grupy TAURON wynika, że autokonsumpcja energii z fotowoltaiki wynosi średnio około 20 procent. Spożytkowanie na własne potrzeby 40 procent energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej optymalizuje jej opłacalność i podnosi jakość pracy” wyjaśnia Iwan.

W sieci TAURONA funkcjonuje już ponad 432 tys. mikroinstalacji. W sporej części instalacje te stanowią wsparcie dla pomp ciepła. Oczywiście, im lepiej dopasowana instalacja fotowoltaiczna do rzeczywistego zużycia gospodarstwa domowego i im większa autokonsumpcja, czyli ilość energii wyprodukowana przez instalację, która zużywana jest na bieżąco – tym większe oszczędności z fotowoltaiki.

„Optymalne jest zatem połączenie fotowoltaiki z technologiami zwiększającymi autokonsumpcję energii takimi jak magazyn energii, klimatyzacja, pompa ciepła oraz odpowiednie sterowanie tymi i innymi urządzeniami domowymi” – podkreśla TAURON.

Eksperci tłumaczą: „Ogólna zasada mówi, że moc instalacji powinna być równa rocznemu zapotrzebowaniu. Na przykład gospodarstwo domowe, które zużywa rocznie 4 MWh, potrzebuje instalacji o mocy około 4 kWp. Odpowiednio dobrana moc instalacji to podstawa zwiększania autokonsumpcji. Aby utrzymywać ją na wysokim poziomie trzeba zwiększyć zużycie prądu właśnie w tych okresach, w których instalacja produkuje najwięcej prądu”.

Efektywnym sposobem zwiększenia autokonsumpcji energii z własnej produkcji jest również magazynowanie jej nadwyżek powstających w pikach produkcyjnych. Magazyny energii to urządzenia, które pozwalają na gromadzenie energii produ­kowanej przez instalację fotowoltaiczną w akumu­latorze. Taką energię możemy wykorzystać w okre­sach, w których instalacja energii nie produkuje, np. nocą. Koszty instalacji fotowoltaicznej można zmniejszyć, korzystając z dostępnych dopłat.

„W nowej ofercie Moc korzyści od TAURONA można uzyskać łącznie do 8600 złotych przy zakupie fotowoltaiki wraz z wymianą starego urządzenia grzewczego na pompę ciepła. Zakup fotowoltaiki z magazynem energii to możliwość uzyskania nawet 5 tys. złotych, gdy dodatkowo zdecydujemy się np. na klimatyzację, a zakup fotowoltaiki z samą klimatyzacją daje możliwość uzyskania do 4 tys. złotych od TAURONA” – czytamy.

Więcej informacji na ten temat, także o uldze podatkowej, można przeczytać TUTAJ