Artykuł

Jak najlepiej samemu spożytkować energię ze słońca? Porady ekspertów TAURONA

Badania

Autor: PKEE

Eksperci TAURONA podkreślają, że wykorzystanie 40 procent energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej na własne potrzeby to znaczna optymalizacja opłacalności instalacji. Tymczasem obecne średnie wyniki są o połowę niższe. Jak więc efektywnie spożytkować energię ze słońca?

„Wspieramy długofalowe oszczędności w domach naszych klientów i systematycznie rozszerzamy portfolio produktowe dla domu o rozwiązania wspierające efektywne wykorzystywanie zielonej energii” – zapewnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. – „Odpowiadając na rosnące potrzeby w zakresie przyłączania do sieci nowych klientów i nowych źródeł energii planujemy też zwiększenie nakładów inwestycyjnych na sieci elektroenergetyczne do trzech miliardów złotych w 2024 roku, a to trzykrotny wzrost w porównaniu z 2010 rokiem. Środki te zostaną przeznaczone na przyłączenia nowych klientów, w tym OZE oraz modernizację i przebudowę sieci elektroenergetycznych” – dodaje.

Według badań TAURONA prosumenci zużywają średniorocznie jedynie około 20 procent energii ze swoich domowych instalacji, reszta trafia do sieci dystrybucyjnej. Tymczasem według analiz ekspertów wykorzystanie 40% procent energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej na własne potrzeby to znaczna optymalizacja opłacalności instalacji.

Jak można to poprawić? Są różne sposoby. Także pomocne latem w codziennym funkcjonowaniu.

„Gospodarstwo domowe korzystające z klimatyzatora o mocy chłodzenia 3,5kW, który jest eksploatowany przez cztery godziny dziennie w okresie trzech upalnych miesięcy, zużyje przez ten czas około 300 kWh. Przy założeniu, że produkcja z instalacji fotowoltaicznej i zużycie energii w budynku będzie oscylować w granicy 3000 kWh, takie chłodzenie budynku w czasie, kiedy energii słonecznej jest najwięcej, pozwoli na zwiększenie autokonsumpcji nawet o blisko 10 procent w skali roku” wyjaśnia TAURON.

Co ważne, nawet 100 procent energii potrzebnej do zasilenia urządzenia może pochodzić bezpośrednio ze słońca. Wystarczy odpowiednie sterowanie urządzeniem, tak by dopasować pracę klimatyzacji do warunków atmosferycznych i w momencie, kiedy mamy dużo energii słonecznej, za pomocą urządzeń elektrycznych zamienić ją na komfortowy chłód w domu.

„Nowoczesne klimatyzatory to także rewersyjne pompy ciepła. Takie urządzenia w okresie przejściowym tj. wiosna-lato, czy jesień-zima, pozwalają na doogrzewanie naszego budynku, co dodatkowo może zwiększyć nasz komfort, zadbać o ekologię i jeszcze bardziej powiększyć wskaźnik autokonsumpcji, na którym nam tak bardzo zależy” – podkreślają eksperci TAURONA.

Więcej przydatnych informacji o efektywnym wykorzystywaniu energii powstałej z OZE można znaleźć na lepiej.tauron.pl