Artykuł

Inwestycja PGE: powstanie jeden z największych magazynów energii w Europie

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

Bateryjny magazyn energii elektrycznej o mocy 400 MW powstanie na Pomorzu Zachodnim. Będzie należał do największych w Europie. Zakończenie inwestycji PGE planowane jest w 2029 r.

Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski podkreśla, że magazyn energii Gryfino będzie jednym z największych tego typu obiektów w Europie.

„Planowana instalacja pozwoli nie tylko na zapewnienie możliwości magazynowania zielonej energii w okresie wzmożonej produkcji z farm wiatrowych, ale również wzmocni poziom bezpieczeństwa energetycznego krajowej sieci energetycznej. Inwestycja ta przybliża nas do osiągnięcia strategicznego celu Grupy PGE, jakim jest osiągnięcie co najmniej 800 MW w magazynach energii do 2030 roku” – informuje prezes Dąbrowski.

Spółka przekazała, że Operator Sieci Przesyłowej PSE wydał warunki przyłączenia dla bateryjnego magazynu energii elektrycznej Gryfino o mocy 400 MW, a instalacja powstanie w Nowym Czarnowie (woj. zachodniopomorskie).
Magazyn będzie w stanie dostarczyć energię elektryczną dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2029 roku.

Grupa PGE obecnie posiada dwa bateryjne magazyny energii.

W 2020 r. PGE oddała do użytku pierwszy w Polsce modułowy magazyn energii w Rzepedzi na Podkarpaciu. Instalacja o mocy ok. 2,1 MW i pojemności 4,2 MWh została zaprojektowana w celu wspierania niezawodności lokalnej sieci dystrybucyjnej.

Natomiast w 2021 roku PGE Energia Odnawialna uruchomiła na Górze Żar w województwie śląskim magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności użytkowej 750 kWh.

PGE prowadzi także prace nad bateryjnym magazynem energii przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec o mocy nie mniejszej niż 200 MW i pojemności ponad 820 MWh. Oddanie instalacji do użytku planowane jest na 2027 rok.
Zgodnie z zapisami Strategii Grupa PGE wybuduje co najmniej 0,8 GW nowych magazynów energii do 2030 roku.