Artykuł

Inwestor potwierdził – elektrownia w Ostrołęce zostanie uruchomiona do końca 2025 r.

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

Niemal na półmetku jest inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce. Wprawdzie zaktualizowano wartość umowy, ale nie wpłynie to na płynność finansową projektu. Inwestor oraz generalny wykonawca potwierdzili, że uruchomienie elektrowni nastąpi do końca 2025 roku.

Jak podała spółka Energa, generalny wykonawca projektu oraz inwestor doszli do porozumienia odnośnie nowych warunków kontraktu w celu dostosowania ich do obecnych realiów.

„Obie strony ustaliły, że zaktualizowana szacowana wartość umowy na realizację elektrowni gazowo-parowej wyniesie ok. 2,85 mld zł netto. Uwzględnia to dodatkowe koszty wykonawcy, które musi on ponieść w związku m.in. ze zmianami cen surowców. Wspomniana aktualizacja nie wpłynie na płynność finansową projektu – inwestor dysponuje zarówno środkami własnymi, jak też zewnętrznym finansowaniem na pokrycie wynagrodzenia wykonawcy”

– podkreśliła spółka.

Półmetek projektu już blisko

Realizacja projektu budowy elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce przebiega zgodnie z harmonogramem – zaawansowanie realizacji wszystkich prac (projektowania, zakupów i dostaw oraz budowy) wynosi na koniec sierpnia 48 procent. Na placu budowy została wykonana dolna część fundamentu turbozespołu. Rozpoczął się także montaż kotła odzysknicowego (HRSG). Powstają również inne obiekty elektrowni, np. chłodnia, budynek elektryczny i administracyjny.

Finansowanie zagwarantowane

Pod koniec czerwca br. w projekcie bloku gazowo-parowego w Ostrołęce osiągnięto kluczowy kamień milowy. Spółka prowadząca inwestycję w elektrownię o mocy ok. 750 MW podpisała umowę o zewnętrzne finansowanie kredytowe w formule project finance. Spółka CCGT Ostrołęka, należąca do Energi i ORLENU, zawarła umowy kredytowe z konsorcjum składającym się z polskich i międzynarodowych instytucji finansowych.