Artykuł

Instalacja kilkudziesięciu turbin wiatrowych Baltica 2. Specjalne statki ruszą do pracy

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

Wkrótce rozpocznie się instalacja blisko pół setki turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2. W tym celu wykorzystane zostaną specjalne statki, a umowę na wykonanie gigantycznej operacji podpisały Grupa PGE i Ørsted. „Już za trzy lata energia z morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 trafi do polskich domów” – zapewnił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

O budowie morskich farm wiatrowych Baltica i kolejnych etapach przeprowadzanej inwestycji informowaliśmy wielokrotnie, bo to szczególnie ważne przedsięwzięcie

https://liczysieenergia.pl/nowy-kontrakt-pge-specjalne-statki-pomoga-w-instalacji-kabli-dla-morskiej-farmy-wiatrowej-baltica/

Wraz z początkiem 2024 r. nadeszły nowe wiadomości.
„Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji 48 ze 107 turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica”przekazała w komunikacie polska spółka.

Zadanie zostało podzielone na dwa etapy, a wykonawcę każdego z nich wyłonią oddzielne postępowania przetargowe. Pierwszą partię turbin, które PGE i Ørsted zakontraktowały jeszcze w kwietniu 2023 roku, zainstaluje firma Fred. Olsen Windcarrier.

„To już drugi kontrakt na statki instalacyjne dla projektu Baltica 2. Wcześniej podpisaliśmy umowę na usługi niezbędne do instalacji i podłączenia kabli wewnętrznych i eksportowych. W 2023 roku zakończyliśmy także kontraktację komponentów dla części morskiej Baltica 2. Prace w kierunku rozpoczęcia budowy największego w Polsce projektu z energetyki odnawialnej idą zgodnie z harmonogramem”wyjaśnił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

„Już za trzy lata energia z morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 trafi do polskich domów” – podkreślił.
Warto wiedzieć, że Fred. Olsen Windcarrier to firma z ogromnym doświadczeniem – ma na koncie instalacje turbin i usługi naprawy bądź wymiany komponentów na morzu dla wielu projektów wiatrowych na świecie, najwięcej u wybrzeży Wysp Brytyjskich.
Do wykonania zadania związanego z instalacją turbin wiatrowych dla Baltica 2 przeznaczy statek typu jack-up.

Baltica 2 jest jednym z dwóch – obok Baltica 3 – etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Ørsted i PGE planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku.
W przyszłości dostarczą zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce.

Więcej o morskiej farmie wiatrowej Baltica można się dowiedzieć TUTAJ