Artykuł

Gdzie TAURON wybuduje nową farmę wiatrową? Znane są szczegóły inwestycji

Rynek energii

Autor: PKEE

Kolejną inwestycję w farmę wiatrową przeprowadzi TAURON Polska Energia. Powstanie ona w Nowej Brzeźnicy w Łódzkim – będzie miała moc 20 MW i zaopatrzy 19 tysięcy gospodarstw domowych w energię elektryczną.

TAURON posiada już kilkanaście farm wiatrowych. Dziewięć wybudowanych wcześniej (Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap), które wytwarzają – za pomocą 182 turbin – łączną moc 380,75 MW. Zakończono także budowę dwóch kolejnych – Majewo w woj. warmińsko-mazurskim oraz Piotrków w woj. łódzkim – zwiększających moc farm wiatrowych należących do grupy o 36 MW.

Na tym jednak nie koniec.

„Zgodnie z tym co zapowiedzieliśmy w nowej strategii, realizujemy ambitny program inwestowania w odnawialne źródła energii (OZE). Nasi specjaliści poszukują miejsc, gdzie warto i można zbudować farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne” – stwierdził Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Równocześnie zapewniając: „w perspektywie 2025 roku planujemy podwoić stan posiadania w energetyce wiatrowej, a w 2030 roku chcemy dysponować już 1100 MW zainstalowanymi w tej technologii”.

I są znane najbliższe plany. Następna inwestycja zostanie przeprowadzona w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim. Uzyskano już wszelkie pozwolenia i zgody, a więc wkrótce ruszy budowa farmy wiatrowej, która będzie się składać z 9 turbin, każda o mocy 2,2 MW. Kluczowa informacja: energia elektryczna z tej farmy wiatrowej trafi do sieci na początku 2025 r. i będzie zaopatrywać 19 tysięcy gospodarstw domowych.

Podobne przedsięwzięcie niedługo zostanie przeprowadzone w Mierzynie na Pomorzu Zachodnim. TAURON już kilka miesięcy temu zakupił projekt, a po zrealizowaniu budowy moc całej grupy zwiększy się o dodatkowe niemal 60 MW.