Artykuł

Gdy zmienimy nawyki w korzystaniu z prądu… Będzie ekologicznie, a zarazem taniej

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

Jak poprawić efektywność energetyczną? Eksperci TAURONA w nowym poradniku tłumaczą, że wystarczy zmiana nawyków przy korzystaniu z energii elektrycznej, a jej zużycie może spaść nawet o kilkanaście procent. To w konsekwencji przyniesie niższe rachunki za prąd.

„Najtańszą energią jest ta niewykorzystana, dlatego tak ważnym jest efektywne zarządzanie nią w gospodarstwie domowym. Obserwujemy, że wśród naszych klientów wzrasta zainteresowanie efektywnością energetyczną dla domu, dlatego wspieramy gospodarstwa domowe we wdrażaniu dobrych nawyków i optymalnych rozwiązań technologicznych dla domu, które przyniosą oszczędności i pozwolą w pełni skorzystać z ustawowych rozwiązań” wyjaśnia Daniel Iwan, rzecznik prasowy TAURON Sprzedaż.

W nowym poradniku dostępnym na lepiej.tauron.pl/ebooki energetycy radzą jak zyskać dzięki dobrym nawykom w nadchodzącym roku.
Przykładowo wprowadzenie rozwiązań z zakresu smart home może przełożyć się na redukcję zapotrzebowania na prąd o 30 proc.

„Za dużą część zużycia prądu w domu odpowiada oświetlenie. Szczególnie wtedy, gdy używa się tradycyjnych żarówek. Zdecydowanie tańsze w eksploatacji są żarówki LED-owe. Choć koszt ich zakupu jest wyższy, to działają one dłużej i przy tym zużywają zdecydowanie mniej prądu” – podkreślają eksperci.

Wskazują też na inny sposób: „zlokalizuj najbardziej prądożerne urządzenia, optymalizuj zużycie energii, korzystaj z nowoczesnych technologii i wreszcie zmień swoje nawyki – to podstawowe kroki do efektywnego obniżenia zużycia energii”.
W oszczędzaniu prądu i zarazem pieniędzy pomocne może być sięgnięcie po rozwiązania technologiczne wspierające efektywność energetyczną.

„Nawet o 30 procent może zredukować zużycie energii gospodarstwo domowe, które zainstaluje rozwiązania z zakresu inteligentnego zarządzania domem. Takie wsparcie technologiczne dla domu może zwiększyć efektywność ogrzewania i oświetlania domu przy mniejszym zapotrzebowaniu na media energetyczne” – zaznaczono. – „Po zainstalowaniu nawet najprostszych rozwiązań z zakresu smart home zmniejsza się zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na media energetyczne. Rozwiązania te pozwalają też ograniczyć koszty oświetlenia domu oraz zmniejszyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do zasilania innych urządzeń elektronicznych”.

Jak robiąc noworoczne porządki być bardziej eko? Jak dać drugie życie elektrośmieciom? Jakie nawyki pozwolą zużywać w prosty sposób mniej energii? – pomocne wskazówki ekspertów TAURONA można znaleźć w praktycznym poradniku na lepiej.tauron.pl/ebooki