Artykuł

Fotowoltaika na blokach. Ogromna popularność programu „Grant OZE”

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

Niemal 1300 grantów OZE dla wielorodzinnych budynków mieszkalnych zostało przyznanych w ramach programu uruchomionego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Cieszy się on ogromnym zainteresowaniem spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

„Panele fotowoltaiczne na dachach czy balkonach bloków mieszkalnych to rozwiązanie, które opłaca się wszystkim – dzięki niemu wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, a także inni zarządcy budynków mogą obniżyć koszty ich eksploatacji, a to przekłada się na niższe obciążenia dla mieszkańców” – tłumaczył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.„Dzięki 50-procentowemu wsparciu państwa taka inwestycja znacznie szybciej się zwraca, a już niedługo wspólnoty będą mogły sprzedawać nadwyżkę energii w ramach tzw. prosumenta lokatorskiego i otrzymywać za to wynagrodzenie. Kolosalne znaczenie ma też kwestia ekologii – zielona energia „z dachów” to mniej gazów cieplarnianych i spowolnienie zmian klimatycznych” – dodał.

Od uruchomienia naboru wniosku na początku lutego do 20 sierpnia br., do odpowiedzialnego za przyznawanie grantów Banku Gospodarstwa Krajowego, złożono 2 403 wniosków opiewających na wsparcie w wysokości 147,45 mln zł. Całkowity koszt inwestycji to prawie 350 mln zł.
Przyznano 1 256 grantów – kwota wsparcia to ponad 67 mln zł, całkowity koszt – 154,68 mln zł, co przekłada się na poprawę efektywności energetycznej 86,8 tys. mieszkań. „Grant OZE” jest finansowany ze środków KPO, prefinansowanych przez PFR.

Jakie korzyści przynosi montaż instalacji OZE w budynkach wielorodzinnych? Jak zapewnia MRiT, pozwala to na zmniejszenie poboru energii z sieci przesyłowej, co wspomaga korzystnie zbilansować jej obciążenie oraz wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacji nieruchomości. Jest też działaniem proekologicznym – prowadzi do zmniejszenia zużycia energii ze źródeł nieodnawialnych.

W połowie sierpnia Sejm przyjął uregulowania dotyczące tzw. prosumenta lokatorskiego.

https://liczysieenergia.pl/prosument-lokatorski-nowe-rozwiazanie-ws-oze-przyjete-przez-sejm/

Dzięki tym rozwiązaniom wspólnoty, spółdzielnie, TBS-y czy inni zarządcy budynków będą mogli zmienić formę rozliczeń za energie elektryczną: wynagrodzenie w postaci obniżenia rachunków za prąd będzie mogło zostać zmienione na formę pieniężną. Wartość energii będzie określana na podstawie rynkowej miesięcznej ceny tej energii.

„Natomiast w przypadku energii wytworzonej i zużytej w tej samej godzinie, nie będzie obowiązku uiszczania za nią opłat, w tym opłat dystrybucyjnych zmiennych – tak, jak jest w przypadku rozliczania prosumentów indywidualnych. Środki ze sprzedaży energii będzie można przeznaczyć m.in. na rozliczenie zobowiązań prosumenta z tytułu zakupu energii elektrycznej czy obniżenie opłat związanych z lokalami mieszkalnymi w budynku, na którym jest umiejscowiona instalacja OZE, ale także innych budynków zarządzanych przez prosumenta” – wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii.