Zaangażowanie czterech polskich koncernów w powołanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) zostało dostrzeżone przez agencję ratingową Fitch. W raporcie podkreślono, że to pozytywnie wpływa na profile kredytowe PGE, Enei, Tauronu oraz Energi.
O sprawie poinformował serwis cire.pl, który zacytował fragment raportu agencji ratingowej Fitch:
„Sprzedaż aktywów wpłynie na poprawę ryzyka biznesowego, poprawi zdolność kredytową (w ramach istniejących ratingów) i profile ESG spółek PGE (rating BBB+; perspektywa stabilna), Enei (rating BBB; perspektywa stabilna), Tauronu (rating BBB-; perspektywa stabilna) i Energi (rating BBB+; perspektywa stabilna). Większy wpływ oczekiwany jest dla PGE, Enei i Tauronu ze względu na większy udział energetyki węglowej w ich ogólnym miksie biznesowym, podczas gdy ekspozycja Energi na węgiel jest znacznie mniejsza”.
Agencja ratingowa #Fitch opublikowała raport na temat postępów procesu wydzielenia aktywów węglowych z polskich spółek energetycznych. W ocenie instytucji postęp w projekcie #NABE jest pozytywnym czynnikiem dla profilu kredytowego spółek energetycznych👍Prezes #PGE Wojciech… pic.twitter.com/v6WJQrG91W
— PGE Polska Grupa Energetyczna (@Grupa_PGE) August 7, 2023
Fitch równocześnie zapowiedział, że przeanalizuje ratingi polskich koncernów energetycznych i przedstawi dodatkowy komentarz, gdy transfer aktywów węglowych ze spółek do NABE będzie na bardziej zaawansowanym etapie.
„Oczekujemy, że zaktualizowane ratingi będą odzwierciedlać wyższą zdolność kredytową” – stwierdzono w raporcie.
Jak pisze cire.pl, rating po transferze aktywów będzie przede wszystkim zależał od strategii biznesowej, polityki finansowej i dywidendowej oraz planów inwestycyjnych każdej ze spółek.