Energa Wytwarzanie sukcesywnie realizuje kolejne projekty budowy małych instalacji fotowoltaicznych. W obecnie powstających wykorzystywana jest innowacyjna technologia dwustronnej produkcji energii elektrycznej.
Grupa Energa zakłada w lata 2024-2030 znaczący wzrost nakładów inwestycyjnych. Zrealizowane mają zostać m.in. inwestycje o łącznej wartości blisko 48 mld w celu intensywnego wzrostu mocy zainstalowanych w OZE oraz dalszego wzrostu sprzedawanej energii elektrycznej pochodzącej z OZE.
Jak poinformowano w najnowszym komunikacie, na początku roku Energa Wytwarzanie sfinalizowała projekt budowy pięciu małych instalacji PV o mocy do 1 MW każda, zlokalizowanych w województwach: warmińsko-mazurskim (farmy PV Samolubie I i II oraz PV Pierzchały), kujawsko-pomorskim (PV Czernikowo+) oraz wielkopolskim (PV Przykona).
„Zastosowane w tych instalacjach panele wyprodukowane zostały w technologii bifacjalnej, co oznacza, że są w stanie produkować energię, pozyskując światło z dwóch stron paneli. Według szacunków zastosowanie takiego rozwiązania pozwala zwiększyć generację energii elektrycznej o ok. 10%. Dzięki zastosowaniu tej technologii instalacje w ciągu roku są w stanie wyprodukować wystarczająco dużo energii, aby zasilić ponad 2,5 tysiąca gospodarstw domowych” – podkreśla spółka.
#Energa z Grupy #ORLEN nie ustaje w rozwoju fotowoltaiki. Zakończyła projekt budowy pięciu instalacji #PV do 1 MW każda, a jeszcze w tym kwartale rozpocznie się budowa kolejnych farm o łącznej mocy ok. 42 MW.#OZEhttps://t.co/zbdlix8rni pic.twitter.com/FDm6Efb45I
— Grupa Energa (@EnergaSA) February 8, 2024
Jeszcze w pierwszym kwartale br. Energa Green Development (EGD), spółka wyznaczona w Grupie ORLEN do rozwoju lądowych źródeł odnawialnych, planuje rozpocząć budowę pięciu instalacji.
Dwie powstaną w woj. warmińsko-mazurskim, będą to PV Barczewo (9,4 MW mocy zainstalowanej) i PV Działdowo (5,9 MW). Oprócz tego w woj. mazowieckim budowane będą farmy PV Płońsk 1 i PV Płońsk 2 (odpowiednio 8,3 oraz 8,7 MW), a w kujawsko-pomorskim PV Wąbrzeźno o mocy 10,1 MW. Po uruchomieniu będą one w stanie wyprodukować w ciągu roku dość energii, aby zasilić ok. 21 tys. gospodarstw domowych.
Natomiast w trakcie budowy są dwie instalacje: PV Mitra (65 MW) oraz PV Żuki (2,4 MW), które po ukończeniu przejdą w zarząd Energi Wytwarzania.
„Obie farmy, zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie farmy wiatrowej Przykona i PV Gryf, powinny powstać jeszcze w tym roku – Żuki w pierwszej, a Mitra w drugiej jego połowie. Niedawno spółka zakończyła też rozbudowę należącej do Energi Wytwarzania farmy PV Wielbark z 62 do 70 MW” – czytamy w komunikacie.
Więcej informacji można znaleźć TUTAJ