Artykuł

Enea sfinalizowała transakcję z EBI, która przyniesie miliardy na inwestycje

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

Łącznie dwa miliardy złotych kredytu na inwestycje w obszarze dystrybucji – to efekt umowy sfinalizowanej pomiędzy Enea a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI).

„Konsekwentnie inwestujemy miliardy złotych na rozbudowę naszego portfela zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii, które w przyszłości mają zapewnić tanią i bezpieczną dla środowiska energię elektryczną. To proces wymagający nie tylko czasu, ale i ogromnych środków przeznaczonych właśnie na modernizację sieci dystrybucyjnej, która jest fundamentem dalszego rozwoju OZE. Odpowiedzialna transformacja Grupy Enea opiera się na tych dwóch filarach”wyjaśniał Paweł Majewski, prezes Enea S.A.
Podkreślił, iż „pozyskane od EBI finansowanie zostanie przeznaczone na modernizację i budowę sieci energetycznych średniego i niskiego napięcia, podłączenie do sieci nowych klientów i nowych mocy wytwórczych OZE czy instalację inteligentnych liczników”.

Jak przekazała spółka, umowa kredytu inwestycyjnego, której pierwsza transza w wysokości 1 mld zł została przyznana pod koniec 2023 r., przewiduje finansowanie rozwoju i modernizacji sieci dystrybucyjnej Enei Operator.
„Inwestycje zwiększą niezawodność oraz bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, będą wspierać odpowiedzialną transformację energetyczną Grupy Enea i rozwój odnawialnych źródeł energii w północno-zachodniej Polsce” – zapewniono.