Artykuł

Enea ma już blisko 5,9 GW mocy – a kontynuowane są inwestycje w OZE

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

W 2023 r. Enea Operator przyłączyła ponad 24,5 tys. nowych instalacji OZE o mocy przekraczającej 1,5 GW. To oznacza, że prawie 5,9 GW mocy mają źródła odnawialne przyłączone do sieci spółki.

Jak podkreślono, do sieci niskich, średnich i wysokich napięć przyłączonych jest dziś ponad 176 tys. odnawialnych źródeł energii – nie licząc tych przyłączonych bezpośrednio do sieci najwyższych napięć Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).

„Wśród tych 176 tys. wszystkich przyłączonych do naszej sieci źródeł odnawialnych jest ponad 174 tys. mikroinstalacji, których moc przekroczyła już 1,5 GW. W 2023 roku przyłączyliśmy prawie 24 tys. nowych instalacji, o mocy ponad 300 MW, co świadczy o tym, że rynek prosumencki nadal w Polsce się rozwija”powiedział Marcin Gawroński, prezes Enei Operator.

W komunikacie zaznaczono, że do sieci spółki najwięcej przyłączonych jest źródeł fotowoltaicznych. Ich łączna moc wynosi prawie 3,4 GW. Na drugim miejscu pozostają źródła wiatrowe, których moc przekroczyła w 2023 roku 1,9 GW. Na trzecim natomiast są źródła generujące energię elektryczną z biomasy, których łączna moc wyniosła ponad 370 MW.

„Enea Operator jest również w trakcie masowej wymiany urządzeń pomiarowych na liczniki zdalnego odczytu. W 2023 roku spółka miała zainstalowanych ich nieco ponad 458 tys. u odbiorców końcowych. To stanowi 16,4% klientów w północno-zachodniej Polsce, czyli na obszarze działania Enei Operator. Do końca 2025 ma być minimum 35% tzw. inteligentnych liczników, natomiast do końca 2030 roku operator planuje objąć zdalnym pomiarem wszystkich swoich klientów” – poinformowano.