Artykuł

Czasu coraz mniej… Kto musi złożyć – do końca czerwca! – oświadczenie ws. limitów zużycia energii?

Żarówka

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

Żarówka

W przypadku gospodarstw domowych, które są uprawnione i chcą skorzystać z wyższych limitów zużycia energii po preferencyjnej cenie, konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia. Na wypełnienie tego obowiązku nie zostało już zbyt wiele czasu. Ostateczne termin to ostatni dzień czerwca.

Od wielu miesięcy w naszym kraju funkcjonuje Tarcza Solidarnościowa, która chroni Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego i wysokimi cenami prądu. O jej założeniach informowaliśmy wielokrotnie, ale warto o tym przypomnieć, bo zbliża się koniec czerwca, co jest ważną datą dla sporej grupy odbiorców energii elektrycznej.

Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

„Z programu osłonowego skorzysta w tym roku blisko 8 milionów gospodarstw domowych, które korzystają z ochrony i płacą rachunki za prąd po obniżonych, ubiegłorocznych cenach. Mechanizm Tarczy Solidarnościowej pozwala zaoszczędzić na rachunku za energię elektryczną w tym roku od 2000 zł do prawie 3000 zł w zależności od gospodarstwa domowego. Właśnie o tyle mniej zapłacą za prąd gospodarstwa domowe mieszczące się w limitach zużycia” – informował niedawno Polski Komitet Energii Elektrycznej.

Główna zasada jest bardzo prosta. Wszystkie gospodarstwa domowe, w których nie zostanie przekroczony roczny limit zużycia do 2.000 kWh, mają zagwarantowane zamrożone ceny (na poziomie średnich cen z 2022 roku) i to bez konieczności przeprowadzania dodatkowych formalności.

Istnieje jednak dla niektórych odbiorców możliwość skorzystania z wyższych limitów bez obawy, że rachunki za energię elektryczną znacznie podrożeją. W tym przypadku trzeba jednak złożyć stosowane oświadczenie.

Kogo to dotyczy?:
– limit zużycia do 2600 kWh – dla gospodarstw domowych, w których jest osoba z niepełnosprawnością
– limit zużycia do 3000 kWh – w przypadku rolników oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Ze złożeniem oświadczenia nie powinno być żadnego problemu, bo każdy dostawca energii elektrycznej przygotował na swoich stronach internetowych specjalne zakładki z gotowymi wzorami do pobrania.

Poniżej trzy przykłady:
TAURON
https://www.tauron.pl/zamrozenie-pradu

Enea
https://www.enea.pl/zamrozenie-cen

PGE Dystrybucja
https://pgedystrybucja.pl/strefa-klienta/zamrozenie-cen-energii

I kluczowa informacja! Stosowne oświadczenie należy złożyć najpóźniej do 30 czerwca br. Czasu więc nie pozostało zbyt wiele i zapominalscy powinni już pospieszyć się z wypełnieniem formalności.