Artykuł

Coraz większe zainteresowanie energią z kogeneracji. TAURON wskazuje na trend

Rynek energii

Autor: PKEE

Z danych opublikowanych przez TAURON jednoznacznie wynika, iż systematycznie wzrasta sprzedaż energii z kogeneracji. I jest to trend, który zostanie utrzymany w tym roku.

Na czym polega kogeneracja? Na jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i ciepła w tym samym procesie technologicznym. Jak tłumaczą eksperci TAURONA, dzięki temu wytwarzanie energii jest bardziej efektywne niż w przypadku zastosowania konwencjonalnych metod.

„Do wyprodukowania takiej samej ilości energii w kogeneracji zużywa się bowiem znacznie mniej paliwa pierwotnego, czyli np. węgla kamiennego czy gazu ziemnego – niż w tradycyjnej elektrowni. Każda megawatogodzina energii wytworzona z kogeneracji to niższa emisja dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 55 procent w porównaniu do emisji dwutlenku węgla dla energii wytwarzanej z węgla kamiennego” – podkreślono.

„W ramach strategii Zielonego Zwrotu TAURON ograniczy emisyjność o 80 procent. Konsekwentnie realizujemy ten plan i jednocześnie sukcesywnie powiększamy na rynku wolumen energii, która pozwala ograniczać emisyjność także klientom biznesowym” – zapewnił Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Z danych zaprezentowanych przez spółkę, wynika, iż o ponad 650 tysięcy ton ograniczyły emisję dwutlenku węgla tylko w 2022 roku firmy korzystające z kogeneracyjnych źródeł energii TAURONA. Równocześnie odnotowano w tym roku wzrost liczby klientów biznesowych korzystających z energii wytwarzanej w jednym procesie wraz z ciepłem.

„W tym roku po raz kolejny obserwujemy pozytywny trend w działaniach klientów biznesowych, związany z chęcią zmniejszenia negatywnego wpływu biznesu na środowisko naturalne i tym samym kontraktowanie większych wolumenów energii wytwarzanej w procesie kogeneracji. Kontraktacja na ten rok to już blisko 1,5 miliona megawatogodzin – mówi Tomasz Lender, wiceprezes zarządu TAURON Sprzedaż.