Artykuł

Cena energii zależna od limitu zużycia. Prezydent podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej

Ceny energii

Autor: PKEE

Prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj (14 października) ustawę, zgodnie z którą cena prądu dla gospodarstw domowych w przyszłym roku pozostanie na poziomie z 2022 r. do maksymalnego zużycia do 2 tys. kWh. Wyższy limit przewidziano dla niektórych grup społecznych.

Prognozy wskazują, że sytuacja na rynku spowoduje skok cen energii elektrycznej, zwłaszcza na początku 2023 r., gdy jej zużycie w okresie zimowym będzie wzrastało. Chcąc temu  przeciwdziałać przedstawiciele rządu, a zwłaszcza Ministerstwa Klimatu i Środowiska, zapowiadali wprowadzenia działań osłonowych w ramach „tarczy solidarnościowej”.

Pod koniec września Rada Ministrów przyjęła projekt „ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej”.

Przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.

„Trudne czasy wymagają ekspresowych i zdecydowanych działań rządu – i takie rozwiązania chroniące polskie rodziny przygotowaliśmy” – podkreślał wówczas premier Mateusz Morawiecki. – „To ochrona 800 000 gospodarstw domowych i wsparcie rządowe w wysokości 1 miliarda złotych”.

Sejm przyjął ustawę tydzień temu, a dzisiaj została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Istotą wprowadzanego systemu wsparcia ma być zamrożenie w 2023 r. cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 r. Gwarancja będzie dotyczyć wszystkich, ale tylko na energię mieszczącą się w limicie jej zużycia. W projekcie ustawy zapisano, iż dla wszystkich gospodarstw domowych będzie to do 2 tysięcy kWh.

Dlaczego akurat tyle?

Ponieważ taki właśnie był średni poziom zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych w 2020 roku.

Co, jeśli ten limit zostanie przekroczony?

„Za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą” – podkreślono na stronie gov.pl w Komunikacie Kancelarii Prezesa Ministrów.

Jak jednak tłumaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, w projekcie ustawy przewidziano również „pozytywne wyjątki”, czyli grupy społeczne, dla których limit będzie wyższy.

* do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,

* do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Także w tych przypadkach przekroczenie limitu będzie oznaczało, że nadwyżka zostanie rozliczona według rynkowych stawek.

Tarcza solidarnościowa nie będzie się jednak ograniczała do zamrożenia cen energii. W przypadku gospodarstw domowych, które wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania (z uwzględnieniem pomp ciepła) będzie przyznawany jednorazowy dodatek w wysokości tysiąca złotych. Natomiast, jeśli w gospodarstwie domowym roczne zużycie przekroczy 5 MWh – wówczas jednorazowy dodatek wyniesie 1500 złotych.

„Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków” – podkreślili autorzy projektu. Dodając, iż o świadczenie można się ubiegać w gminie, na której terenie zamieszkuje dana osoba.

Przewidziano również bonifikatę dla gospodarstw domowych, które wprowadzą w swoich domach program oszczędnościowy i ograniczą zużycie energii elektrycznej – wówczas mogą liczyć na specjalny upust w wysokości 10 procent całkowitych kosztów energii.