Artykuł

Cel – energia z morskich farm wiatrowych. PGE Baltica podsumowała działania w 2022 r.

farmy wiatrowe

Bezpieczeństwo energetyczne

farmy wiatrowe

PGE Baltica, czyli spółka realizująca program offshore grupy PGE, podsumowała swoją działalność w kończącym się właśnie AD 2022. A był on bardzo intensywny, bo podejmowano kolejne decyzje i działania, które finalnie mają doprowadzić do uruchomienia morskich farm wiatrowych Baltica 1, Baltica 2, Baltica 3.

„Ogłoszenia i rozstrzygnięcia kolejnych przetargów, pozyskanie ważnych decyzji administracyjnych i rozpoczęcie niezbędnych badań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej to najważniejsze działania z zakresu morskiej energetyki wiatrowej podjęte w 2022 roku przez PGE. Pokazują one, jak intensywny rok ma za sobą Grupa PGE w sektorze offshore. W nowy wchodzi, przygotowując się do uzyskania pozwoleń na budowę, będących ostatnimi niezbędnymi do podjęcia decyzji inwestycyjnej dotyczącej projektów na Bałtyku” – poinformowała spółka PGE Baltica.

Za jedno z najważniejszych wydarzeń uznano przedstawienie planów dotyczących zagospodarowania terenów portowych w Ustce z przeznaczeniem na bazę operacyjno-serwisową obsługującą przyszłe projekty na morzu.

O tej inwestycji serwis liczysieenergia.pl już informował.
https://liczysieenergia.pl/w-ustce-powstanie-baza-dla-morskich-farm-wiatrowych-na-baltyku/

„Grupa PGE realizuje projekty powstania morskich farm wiatrowych na Bałtyku: Baltica 1, Baltica 2, Baltica 3. Dwa ostatnie stworzą instalację o łącznej mocy 2,5 GW. Zgodnie z planem, pochodzącą stamtąd energia elektryczna ma być dostarczana do gospodarstw domowych jeszcze w tej dekadzie. Natomiast Baltica 1 uruchomiona zostanie po 2030 r., a jej moc wyniesie około 0,9 GW” – podkreślaliśmy.

Oczywiście, to nie wszystko. Chociażby w sierpniu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku wydała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przyłącza lądowego Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

„W tym samym czasie PGE i Ørsted otrzymały decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą indywidualnej ceny w kontrakcie różnicowym dla obu realizowanych wspólnie etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica – Baltica 2 i Baltica 3. Były to pierwsze projekty morskiej energetyki wiatrowej w Polsce z zatwierdzonym indywidualnym wsparciem na poziomie Komisji Europejskiej. W grudniu decyzje o indywidualnym poziomie wsparcia dla obu etapów projektu wydał Prezes URE” – przypomina spółka.

 

Kompleksową informację o wydarzeniach w 2022 r., które finalnie doprowadzą do uruchomienia morskich farm wiatrowych Baltica, a także planach spółki na najbliższe miesiące, można przeczytać TUTAJ

Z kolei serwis cire.pl rozmawiał z Dariuszem Locińskim, prezesem zarządu PGE Baltica.