Artykuł

Boom na pompy ciepła. Ogromny wzrost sprzedaży – eksperci wskazują na przyczyny

Badania

Autor: PKEE

Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. W zeszłym roku sprzedano ich aż o 120 procent więcej niż w 2021 r., gdy w całej Europie było to 40%. Główny powód tak istotnego wzrostu to przede wszystkim proces dekarbonizacji i modernizacji budynków na terenie Unii Europejskiej.

Raport o sprzedaży pomp ciepła zarówno w Polsce, jak i całej Europie, opublikowany został na łamach Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wskazano na zalety obecnej popularności tych urządzeń.

„Gdyby, przy założeniu obecnej struktury wytwarzania energii elektrycznej, podczas jednej nocy w UE wymienić wszystkie obecne technologie wytwarzania ciepła oparte na paliwach kopalnych na pompy ciepła, to łączne emisje z sektora ciepłownictwa i elektroenergetyki zmniejszyłyby się o 16 proc.” – wynika z cytowanego przez PIE raportu Joint Research Centre z 2019 r.

A jak wygląda realna sytuacja? W 2022 r. Polska była na ósmym miejscu wśród państw Unii Europejskiej pod względem sprzedaży pomp ciepła w przeliczeniu na 1000 gospodarstw domowych. I to może się wkrótce zmienić, bo o ile na całym świecie sprzedaż pomp wzrosła o 11 procent, a w Europie o 40%, to w Polsce skok był olbrzymi – aż o 120 procent!

Jak informuje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła – w 2022 r. w Polsce co trzecie sprzedane urządzenie służące do ogrzewania pomieszczeń było pompą ciepła. „Dynamiczny wzrost zainteresowania w Europie wynika z niestabilnej sytuacji na rynku paliw wywołanej wojną w Ukrainie oraz trwającego procesu dekarbonizacji i modernizacji budynków w UE” – wyjaśnili analitycy PIE.

Przywołano również dane Komisji Europejskiej, z których wynika, że za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych powiązanych z sektorem energii odpowiadają budynki. Oczywiście, sytuacja różnie wygląda w poszczególnych państwach, a wynika to z charakterystyki miksu energetycznego danego państwa.
„Bez budowy nowych, niskoemisyjnych jednostek, opartych na OZE lub energii jądrowej, zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie kompensowane przez stare, wysokoemisyjne bloki węglowe” – wyjaśniają eksperci PIE.