Artykuł

Baza PGE Baltica w Ustce – inwestycja z udziałem polskich firm

morskie fale wiatrowe

Bezpieczeństwo energetyczne

morskie fale wiatrowe

W Ustce powstanie baza operacyjno-serwisowa PGE Baltica, która wkrótce ma służyć obsłudze morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Już wiadomo, że w realizacji inwestycji wezmą udział polskie firmy.

O planach PGE Baltica informowaliśmy kilka miesięcy temu, ale wówczas nieznane były wszystkie szczegóły inwestycji w Ustce. Stopniowo jednak dowiadujemy się coraz więcej.

„Obecnie Grupa PGE realizuje projekty powstania morskich farm wiatrowych na Bałtyku: Baltica 1, Baltica 2, Baltica 3. (…) Po uruchomieniu, morskie farmy wiatrowe będą wymagały stałego nadzoru, konserwacji, a zapewne również usuwania usterek powstałych podczas użytkowania. Dlatego pojawiła się konieczność wybudowania centrum serwisowego. Już oficjalnie ogłoszono, gdzie powstanie” – pisaliśmy w grudniu zeszłego roku.

https://liczysieenergia.pl/w-ustce-powstanie-baza-dla-morskich-farm-wiatrowych-na-baltyku/

Tym razem spółka przekazała kolejną ważną informację.
„Rozpoczęcie budowy bazy operacyjno-serwisowej, która służyć będzie do obsługi morskich farm wiatrowych, to przedsięwzięcie poprzedzone wielomiesięcznym procesem przygotowawczym. Już na tym etapie konieczne jest zatrudnienie wykonawców prac niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji” – podkreślono. – „W przypadku przygotowania budowy bazy operacyjno-serwisowej PGE Baltica w Ustce spółka zaangażowała polskie podmioty, co pokazuje, że krajowe przedsiębiorstwa mogą z powodzeniem włączyć się w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”.

Wiadomo, że baza PGE Baltica powstanie w zachodniej części usteckiego portu na terenie obejmującym część dawnej przetwórni rybnej. Centrum serwisowe ma służyć bieżącemu monitoringowi farm wiatrowych PGE na Bałtyku oraz planowanym i doraźnym naprawom komponentów turbin wiatrowych działających na morzu. Będą stąd wypływać jednostki z załogami serwisującymi i częściami zamiennymi. PGE Baltica chce też na tym terenie zbudować Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, w którym m.in. szkoleni będą przyszli serwisanci.

„Przed wyborem i zakupem odpowiedniej nieruchomości z dostępem do nabrzeża inwestor sprawdza, czy dana lokalizacja jest najlepsza do realizacji bazy serwisowej. Zanim jednak rozpoczną się prace budowlane, trzeba zaplanować wszystkie niezbędne analizy i opracowania dotyczące terenu przeznaczonego pod przyszłą bazę serwisową, wykonać inwentaryzację terenu, dokładnie ocenić możliwości wybranej lokalizacji pod kątem zadań, jakie ma spełniać, tak by w optymalny sposób wykorzystać dostępny teren nieruchomości. Po drodze inwestor ogłasza postępowania zakupowe i wybiera firmy, które będą realizować dla niego inwestycję – od prac przygotowawczych i analitycznych poprzez wykonawcę projektu koncepcyjnego i projektu zagospodarowania terenu  aż po wykonawcę projektu budowlanego, inżyniera kontraktu i generalnego wykonawcę, który po uzyskaniu pozwolenia na budowę rozpocznie właściwe prace budowlane – tłumaczy PGE Baltica.

„Przygotowanie inwestycji budowy portu serwisowego poprzedzone musi być dokładnymi badaniami prowadzonymi  na terenie całego portu. Konieczne są m.in. analizy morskiej infrastruktury dostępowej, które pozwolą dokładnie określić parametry panujące na podejściu do portu oraz wewnątrz kanału portowego, co bezpośrednio wpływa na możliwości  nawigacyjne danego portu. Przy nabrzeżach portowych na stałe czuwać będzie kilka statków, które nieraz w nagłych sytuacjach muszą wypłynąć na obszar farm wiatrowych. To właśnie pod kątem sprawnej nawigacji i możliwości operacyjnych port musi być odpowiednio przygotowany. Te prace badawcze wykonuje dla PGE Baltica Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku” – dodaje.

Więcej informacji na temat inwestycji w Ustce, a także zaangażowania polskich firm w jej realizację można znaleźć TUTAJ