Artykuł

Badanie PKEE: ponad 70% Polaków nie ma obaw ws. sytuacji na rynku energii elektrycznej

Badania

Autor: PKEE

Polacy nie obawiają się skutków kryzysu energetycznego – to jednoznaczny wniosek z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Aż niemal 3/4 ankietowanych nie odczuwa żadnego niepokoju. To głównie zasługa działań spółek energetycznych i rządu.

„Transformacja energetyczna to klucz do przyszłości, zarówno w kontekście bezpieczeństwa energetycznego, jak i stabilnych cen prądu. Wyniki przeprowadzonego przez nas badania jasno wskazują na to, że Polacy doceniają działania prowadzone przez rząd i spółki energetyczne w tym zakresie i dzięki nim czują się bezpiecznie jeśli chodzi o rynek energii”tłumaczył Maciej Maciejowski, dyrektor ds. komunikacji Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. 

Badanie zlecone przez PKEE przeprowadziła agencja badawcza YOTTA, a jego wyniki wskazują, że skala inwestycji spółek w kontekście transformacji energetycznej, a tym samym zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, jest zauważana przez Polaków.

„Zdaniem większości z nich kluczowe w tym zakresie działania, które zapewnią nam bezpieczeństwo, to budowa elektrowni jądrowej (tego zdania jest 66% badanych) oraz elektrowni wiatrowych na lądzie i morzu – wskazało na nie aż 64% badanych. Filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski jest, zdaniem ankietowanych, również fotowoltaika (wskazywało na nią 61% ankietowanych), a także elektrownie wodne, na które wskazał co 6. Badany” – cytuje serwis cire.pl

Jakie działania indywidualne każdego z nas mogą poprawić sytuację i wpłynąć na poziom bezpieczeństwa energetycznego? Aż 76% badanych wskazało oszczędzanie energii, a zdecydowana większość (61%) wskazuje na wymianę starych urządzeń na nowe – energooszczędne. Co trzeci badanych za element budowania własnego bezpieczeństwa energetycznego uważa montaż paneli fotowoltaicznych.

„Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej, wymiana starych urządzeń na nowe i dzięki temu bardziej energooszczędne, to kluczowe przekazy kampanii „Liczy się energia”, którą jako PKEE prowadziliśmy przez wiele ostatnich miesięcy. Dlatego bardzo cieszą nas tak wysokie wyniki w zakresie świadomości działań, które każdy z nas może podjąć, by oszczędzać energię, a co za tym idzie – płacić mniejsze rachunki i pozytywnie wpływać na bezpieczeństwo energetyczne Polski” dodaje Maciej Maciejowski.