O dofinansowanie budowy energooszczędnych mieszkań dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach mogą się starać samorządy w całym kraju. Wnioski należy składać od 1 lutego. Pula wsparcia to ponad pół miliarda zł.
Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, środki na dofinansowanie budowy energooszczędnych mieszkań dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach – łącznie nieco ponad 510 milionów złotych – pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy, a w nioski można składać od 1 lutego 2024 r.
„Dofinansowane zostanie tworzenie mieszkań wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy (mieszkania komunalne), mieszkań chronionych oraz mieszkań na wynajem tworzonych z udziałem gminy albo związku międzygminnego (TBS-y i SIM-y)” – wyjaśnia resort.
- Jakie są kluczowe warunki uzyskania finansowego wsparcia? Może zostać udzielone, jeżeli:
• wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP w budynku powstałym w ramach przedsięwzięcia nie przekracza 52 kWh/(m2·rok);
• przedsięwzięcie nie wyrządza poważnych szkód dla celów środowiskowych;
• termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia musi zakończyć się do 31 sierpnia 2026 r.
„Wsparcie oferowane jest w formie bezzwrotnego grantu (finansowe wsparcie w ramach planu rozwojowego) i łączy się ze wsparciem krajowym udzielanym w ramach programu budownictwa socjalnego i komunalnego” – podkreśla MRiT.
Wyjaśniono również, że w przypadku tworzenia energooszczędnych mieszkań dla gospodarstw domowych o niskich dochodach (w tym mieszkań komunalnych), dofinansowanie może wynieść maksymalnie 15 proc. kosztów przedsięwzięcia, a przy mieszkaniach dla gospodarstw domowych o średnich dochodach (mieszkania społeczne czynszowe, w tym SIM/TBS) – 25 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Nabór wniosków będzie trwał do 30 września 2024 r. Więcej informacji na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego
https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/programy/bezzwrotne-wsparcie-budownictwa-z-funduszu-doplat/#c32226