Polacy nie obawiają się skutków kryzysu energetycznego – to jednoznaczny wniosek z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Aż niemal 3/4 ankietowanych nie odczuwa żadnego niepokoju. To głównie zasługa działań spółek energetycznych i rządu.
„Transformacja energetyczna to klucz do przyszłości, zarówno w kontekście bezpieczeństwa energetycznego, jak i stabilnych cen prądu. Wyniki przeprowadzonego przez nas badania jasno wskazują na to, że Polacy doceniają działania prowadzone przez rząd i spółki energetyczne w tym zakresie i dzięki nim czują się bezpiecznie jeśli chodzi o rynek energii” – tłumaczył Maciej Maciejowski, dyrektor ds. komunikacji Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
Badanie zlecone przez PKEE przeprowadziła agencja badawcza YOTTA, a jego wyniki wskazują, że skala inwestycji spółek w kontekście transformacji energetycznej, a tym samym zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, jest zauważana przez Polaków.
„Zdaniem większości z nich kluczowe w tym zakresie działania, które zapewnią nam bezpieczeństwo, to budowa elektrowni jądrowej (tego zdania jest 66% badanych) oraz elektrowni wiatrowych na lądzie i morzu – wskazało na nie aż 64% badanych. Filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski jest, zdaniem ankietowanych, również fotowoltaika (wskazywało na nią 61% ankietowanych), a także elektrownie wodne, na które wskazał co 6. Badany” – cytuje serwis cire.pl
#energetyka | PKEE: Polacy czują się bezpiecznie, jeśli chodzi o rynek energii elektrycznej – ponad 70% badanych nie miała żadnych obaw z tym związanych
↓https://t.co/wdYb5lh5Cp pic.twitter.com/53HoRoMSbQ
— CIRE.pl (@cire_pl) July 27, 2023
Jakie działania indywidualne każdego z nas mogą poprawić sytuację i wpłynąć na poziom bezpieczeństwa energetycznego? Aż 76% badanych wskazało oszczędzanie energii, a zdecydowana większość (61%) wskazuje na wymianę starych urządzeń na nowe – energooszczędne. Co trzeci badanych za element budowania własnego bezpieczeństwa energetycznego uważa montaż paneli fotowoltaicznych.
„Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej, wymiana starych urządzeń na nowe i dzięki temu bardziej energooszczędne, to kluczowe przekazy kampanii „Liczy się energia”, którą jako PKEE prowadziliśmy przez wiele ostatnich miesięcy. Dlatego bardzo cieszą nas tak wysokie wyniki w zakresie świadomości działań, które każdy z nas może podjąć, by oszczędzać energię, a co za tym idzie – płacić mniejsze rachunki i pozytywnie wpływać na bezpieczeństwo energetyczne Polski” – dodaje Maciej Maciejowski.