Artykuł

Zielona energia przekona inwestorów. Umowa PGE z samorządem Stalowej Woli

PGE zapewni zieloną energię

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

PGE zapewni zieloną energię

Instalacje OZE o łącznej mocy blisko 100 MW powstaną na terenie Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola, a wraz z nimi magazyn energii i pierwsze w regionie centrum serwisowe. Inwestycja warta około 400 milionów złotych zostanie przeprowadzona przez PGE Energia Odnawialna.

O takich planach dowiedzieliśmy się po podpisaniu umowy pomiędzy spółką a samorządem Stalowej Woli.
„To kolejny przykład modelowej współpracy między miejscowym samorządem a PGE. Na początku roku rozpoczęliśmy budowę największego w naszej historii przyłącza sieciowego dla Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola, teraz planujemy wspólne inwestycje w odnawialne źródła energii. Zamierzamy uruchomić tu farmy wiatrowe i fotowoltaiczne energii o łącznej mocy blisko 100 MW oraz magazyny energii o pojemości do 30 MWh. To wszystko sprawi, że więcej zielonej energii trafi do sieci, a nowoczesna sieć dystrybucyjna zapewni pewniejsze dostawy tańszej energii dla naszych klientów” – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Z porozumienia wynika, że wyprodukowana w nowych instalacjach zielona energia będzie wykorzystywana na potrzeby miasta oraz przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie parku inwestycyjnego.

„Zgodnie ze wstępnymi założeniami budowa pierwszych instalacji może ruszyć już za rok. Grupa PGE będzie mieć do dyspozycji ponad 70 ha gruntów, na których można uruchomić elektrownie słoneczne o łącznej mocy 70 MW. Dodatkowo rozważana jest też budowa 7 turbin wiatrowych o mocy do 4 MW każda, centrum serwisowego  OZE oraz magazynów energii o pojemności do 30 MWh” – podała spółka.

Z kolei prezes PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski mówił, że inwestycja jest kontynuacją działań firmy na Podkarpaciu. Przypomniał, że w gminie Grębów, koło Stalowej Woli, trwają pracę związane z budową jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych PV Jeziórko. Docelowo w 2024 roku osiągnie ona moc 153 MW.
Wielokrotnie podkreślano, że oferta zielonej energii będzie dużym argumentem dla władz parku do przyciągnięcia nowych inwestorów.

Na ten aspekt uwagę zwrócił także prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.
„Dzięki tej inwestycji w Stalowej Woli inwestorzy będą mieć optymalne warunki pod tym względem. Nasz park to najbardziej przygotowany projekt, nie tylko w kraju, gdzie mogą lokować swój energochłonny biznes firmy, które szukają zielonej energii. Jest to im potrzebne, aby mogli spełnić swoje certyfikaty, a jednocześnie oszczędzać na energii elektrycznej” – dodał.

Tylko w 2022 r. energia produkowana przez PGE Energię Odnawialną z wody, wiatru i słońca osiągnęła rekordowy poziom 1 931 GWh – o 5,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Lider zielonej transformacji energetycznej w Polsce jest już w stanie pokryć energią z OZE roczne zapotrzebowanie 860 tys. gospodarstw domowych.

Spółka posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 elektrownie fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.
Zgodnie z przyjętą strategią do 2030 roku PGE będzie posiadać 3 GW mocy w elektrowniach fotowoltaicznych, 1,7 GW mocy w elektrowniach wiatrowych na lądzie i 2,5 GW w morskich elektrowniach wiatrowych na Bałtyku.