Rozwiązaniom, które pozwolą samorządom efektywnie zarządzać zużyciem energii, poświęcona była konferencja, na której eksperci Grupa Energa przedstawili konkretne propozycje. Wśród nich znalazły się m.in. audyt energetyczny, ograniczenie mocy w ramach usługi DSR, modernizacja oświetlenia czy instalacja fotowoltaiki.
„Modernizacja infrastruktury i bilansowanie zużycia energii elektrycznej” – pod takim hasłem odbyła się konferencja, której głównym celem było przedstawienie rozwiązań mających pomóc w zarządzaniu zużyciem energii. Przedstawili je eksperci ze spółek Grupy Energa, a skierowane były do samorządowców. Dlatego w dyskusji wzięli udział przedstawiciele kilkudziesięciu gmin miejskich i miejsko-wiejskich.
„W sytuacji dynamicznych zmian na rynku energii elektrycznej, a także wejścia w życie nowych regulacji, samorządy mierzą się z zupełnie nowym wyzwaniem. Mowa o efektywnym zarządzania energią i jej zużyciem. Wszystko po to, aby jak najwięcej zaoszczędzić. Energa wychodzi naprzeciw potrzebom włodarzy miast i gmin, proponując rozwiązania, których wybór może przynieść wymierne efekty” – tłumaczyli organizatorzy konferencji.
Dyrektor biura prasowego Energi Krzysztof Kopeć zapewniał, że z ankiety wśród uczestników wynika, iż debata spotkała się z pozytywnym odzewem: „Średnia ocena wszystkich zagadnień to 8,1/10. Dobór tematów tego wydarzenia oraz ich adekwatność do wyzwań stojących przed samorządami, związanych z gospodarowaniem energią elektryczną, uczestnicy także ocenili wysoko. Średnia ocena to 8,6/10”.
Wymiana oświetlenia
Koszty oświetlenia mogą stanowić nawet 30 proc. budżetu gminy. Jednym ze skutecznych rozwiązań mających na celu obniżenie zużycia energii elektrycznej jest modernizacja oświetlenia zewnętrznego, a także tego w budynkach użyteczności publicznej – w urzędach, szkołach czy innych miejskich instytucjach. Wymiana wciąż jeszcze bardzo popularnych, jednak energochłonnych lamp sodowych i fluoroscencyjnych na nowoczesne oprawy typu LED, pomaga zredukować zużycie energii w ciągu roku nawet o 60 procent.
Audyt energetyczny
Kolejne rozwiązania prezentowane podczas wydarzenia to usługi efektywnościowe, które wykorzystywane są coraz częściej przez przedsiębiorców chcących obniżyć koszty działalności swojej firmy. Warto zacząć od audytu energetycznego, a więc zaplanowania działań mających na celu ograniczenie kosztów zużycia ciepła, energii, gazu, a także dających możliwość odzysku energii. W pakiecie proponowanych usług jest także optymalizacja kosztów zużycia. To nic innego jak analiza zużycia energii elektrycznej, a także wytypowanie rozwiązań mających na celu zmianę parametrów dystrybucyjnych – grupy taryfowej czy mocy umownej.
Fotowoltaika z korzyścią także dla samorządów
Niezależność energetyczna, niższe rachunki, a także korzyści wizerunkowe związane z inwestowaniem w odnawialne źródła energii. To wszystko można osiągnąć z kolei dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu budynków czy na gminnym gruncie. Dobrze zaplanowana i przygotowana inwestycja zwróci się już w ciągu kilku lat. Wyprodukowana energia, która nie zostanie skonsumowana trafia do sieci i jest kompensowana w rozliczeniu na fakturze.
Czym jest DSR?
Podczas konferencji przedstawiono samorządom także usługę DSR (ang. Demand Side Response). Polega ona na incydentalnym, czasowym obniżeniu przez końcowych odbiorców ich zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Przedsiębiorstwa, które podpiszą umowę DSR, otrzymują wynagrodzenie już za samą gotowość. Rocznie może to być od 120 tys. zł za MW redukcji.