„Polska, chcąc być bezpieczna i suwerenna energetycznie, musi inwestować w stabilne źródła energii, które zagwarantują nam bezpieczeństwo, a jednocześnie konkurencyjność polskiej gospodarce” – stwierdził prezes PGE Wojciech Dabrowski podczas debaty w Davos.
W ramach Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos odbyła się w Domu Polskim debata „Droga do europejskiej suwerenności energetycznej” („The pathway to European energy sovereignty”), m.in. z udziałem wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, ministra handlu Korei Południowej Dukgeun Ahn, a także prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego.
Dyskusja rozpoczęła się od wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy, który podkreślił:
„Wspieram działania rządu zmierzające do wybudowania w Polsce, na odpowiedzialność polskiego państwa elektrowni atomowych, co będzie realizowane w ramach umowy zawartej ze Stanami Zjednoczonymi”.
Jak przypomina Ministerstwo Aktywów Państwowych, projekt biznesowy zakłada budowę elektrowni atomowej w Pątnowie, która powstanie we współpracy z partnerem koreańskim KHNP. W procesie weźmie udział spółka Skarbu Państwa – Grupa PGE. Program rządowy przewiduje wybudowanie dwóch kolejnych elektrowni. Pierwsza z nich realizowana będzie z amerykańskim Westinghause na północy Polski.
„Jesteśmy zainteresowani tym, by budować jak najszybciej i w jak największym wymiarze naszą energetykę jądrową. To ma być fundament polskiego miksu energetycznego wraz z energetyką odnawialną” – uzasadnia wicepremier Sasin.
Natomiast prezes PGE tłumaczył: „Nie trzeba przekonywać nikogo (…), że Polska, chcąc być bezpieczna i suwerenna energetycznie, musi inwestować w stabilne źródła energii, które zagwarantują nam bezpieczeństwo, a jednocześnie konkurencyjność polskiej gospodarce. Dziś przede wszystkim walczymy o to, aby być bezpiecznym energetycznie, aby nasza marka była konkurencyjna w Europie i na świecie”.
🆕- Chcemy, by za dziesięć do dwunastu lat w Polsce działały trzy elektrownie atomowe – mówił wicepremier @SasinJacek podczas debaty "Droga do europejskiej suwerenności energetycznej" w #Davos ↙️https://t.co/p24xL6C2Ed
— Ministerstwo Aktywów Państwowych 🇵🇱 (@MAPGOVPL) January 18, 2023
„Od dawna postulowaliśmy na forach międzynarodowych o pewną redefinicję celów klimatycznych, poglądów polityki klimatycznej, która bezrefleksyjnie realizowana powoduje utratę konkurencyjności gospodarek europejskich, w tym także polskiej gospodarki. Dziś z gorzką satysfakcją przyjmujemy, że wielu polityków UE przyjmuje to, o czym mówił pan
prezydent, o czym mówili przedstawiciele polskiego rządu na forach międzynarodowych, że powinniśmy jednak stawiać na bezpieczeństwo energetyczne i specyfikę poszczególnych krajów UE” – wyjaśniał prezes Dąbrowski.
I kontynuował:
„Dziś najważniejsze jest bezpieczeństwo. Szczególnie dziś w tym czasie, którym jesteśmy, czyli zagrożenia ze strony Rosji, która spowodowała kryzys energetyczny, z jakim się dziś wszyscy borykamy. Widzimy symptomy złagodzenia, spadku cen paliw, ale najważniejsze jest, by polska gospodarka była bezpieczna i była suwerenna.
Myśląc odpowiedzialnie o przeszłości Polski, musimy stawiać na źródła odpowiedzialne i takie, które przez najbliższe kilkadziesiąt lat zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne, stąd zaangażowanie Polskiej Grupy Energetycznej w ten projekt, który jest połączeniem trzech podmiotów. Dziś polska gospodarka, polskie źródła energii, są oparte na węglu, ale to jest kwestia przejściowa. W perspektywie najbliższych kilkunastu lat będziemy odchodzić od węgla ze względów ekonomicznych. Węgiel jest coraz niżej położony, jego wydobycie jest coraz droższe, jest go coraz mniej.
Polityka klimatyczna nakłada na nas ogromne wydatki na emisję CO2. Pamiętajmy, że produkcja energii elektrycznej z węgla powoduje emisję CO2. Polska Grupa Energetyczna w 2023 r. wyda na emisję CO2 20 miliardów złotych. Mówimy o ogromnych środkach, które wypływają z naszych przedsiębiorstw na emisję CO2, stąd potrzeba budowy źródeł niskoemisyjnych. Inwestujemy w OZE, ale wejście w tej projekt jest realizacją tej polityki, aby produkować energię tańszą, produkować energię, która będzie stabilna i zapewni polskim odbiorcom energię, która będzie na akceptowalnym dla nich poziomie, a polskiej gospodarce
zapewni trwałą konkurencyjność na świecie”.
Całość debaty w Davos można obejrzeć tutaj: