Artykuł

6,6 mld zł na rekordowe inwestycje PGE. Prezes Dąbrowski: „Firma jest rozpędzona”

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

PGE Polska Grupa Energetyczna opublikowała wyniki finansowe za III kwartał 2023 r. Wynika z nich jednoznacznie, że sytuacja spółki nie tylko jest doskonała, ale sukcesywnie podejmowane są kolejne przedsięwzięcia. „Za nami rekordowe inwestycje, konsekwentnie realizujemy nasz plan transformacji polskiej energetyki i osiągnięcia neutralności klimatycznej” – powiedział w rozmowie z serwisem Newseria prezes Wojciech Dąbrowski.

Z raportu przedstawionego przez PGE wynika, że zysk netto dla akcjonariuszy spółki dominującej wyniósł w III kwartale – 953 mln zł wobec 654 mln zł w tym samym okresie rok wcześniej, co oznacza wzrost o 46 proc. rok do roku (r/r).
Z kolei raportowany zysk EBITDA sięgnął prawie 2,5 mld zł (wobec 1,9 mld zł zysku rok wcześniej, wzrost o 28 proc. r/r), a powtarzalny zysk EBITDA – 2,45 mld zł (wobec 2,33 mld zł zysku poprzednio, wzrost o 5 proc. r/r). Skonsolidowane przychody wyniosły 21,51 mld zł (wzrost o 11 proc. r/r).

Natomiast w III kwartale br. PGE zainwestowała 2,7 mld zł, czyli więcej, niż wyniósł jej zysk EBITDA.

Relacjonując raport PGE, serwis Newseria pisze, że „opublikowane wyniki finansowe za III kwartał 2023 roku pokazują, że tylko w okresie lipiec–wrzesień br. spółka wydała w sumie ok. 2,7 mld zł m.in. na kablowanie sieci dystrybucyjnych, budowę nowych źródeł nisko- i zeroemisyjnych w ciepłownictwie oraz przygotowanie budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku”.

„Za nami rekordowe inwestycje, konsekwentnie realizujemy nasz plan transformacji polskiej energetyki i osiągnięcia neutralności klimatycznej, tak jak to sobie założyliśmy. Firma jest w tej chwili rozpędzona, jeśli chodzi o nowe inwestycje. Dla przyszłości Polaków jest to szalenie ważne, aby energetyka się rozwijała i była w polskich rękach” – mówi agencji Newseria Biznes Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Od początku tego roku nakłady inwestycyjne łącznie wyniosły już 6,6 mld zł.
„Najważniejsze inwestycje grupy to obszar dystrybucji, czyli inwestycje w kablowanie sieci” – mówił prezes PGE. – „Przenieśliśmy pod ziemię ponad 1000 km sieci energetycznych po to, żeby w sposób niezawodny dostarczać energię energetyczną, a także przyczynić się do rozwoju energetyki prosumenckiej, bo poprzez modernizację sieci możemy przyłączać nowych klientów”.

Prezes Dąbrowski zwrócił również uwagę na inwestycje w obszarze energetyki odnawialnej, głównie offshore.

„Grupa PGE jest jednym z największych inwestorów offshore na Bałtyku. We współpracy z duńską spółką Ørsted realizuje projekt MFW Baltica o łącznej mocy ok. 2,5 GW. Dla zobrazowania – to połowa mocy zainstalowanej w największej elektrowni konwencjonalnej w Europie, czyli Elektrowni Bełchatów, która pokrywa w tej chwili ok. 20 proc. całego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce”

– informuje Newseria. – „Uruchomienie obu etapów MFW Baltica jest planowane najpóźniej do 2030 roku, a energia z tych farm zasili w energię blisko 4 mln polskich gospodarstw domowych.

Więcej o wynikach finansowych PGE można znaleźć TUTAJ