DOMOWE OSZCZĘDZANIE

Jak wybrać sprzęt?

Wzrost rachunków za energię elektryczną wielu z nas motywuje zarówno do tego, by rozsądnie planować zakupy, jak również z głową używać sprzętów elektronicznych.

91% BADANYCH

UWAŻA SIEBIE ZA OSOBY OSZCZĘDZAJĄCE ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ

co 3 ankietowany

WYŁĄCZA NIEUŻYWANE SPRZĘTY Z PRĄDU NAWET PODCZAS KRÓTKICH LETNICH WYJAZDÓW

PONAD 40% BADANYCH

WYŁĄCZA NIEUŻYWANE SPRZĘTY Z PRĄDU GDY WYBIERA SIĘ W DŁUŻSZY URLOP
*BADANIE IBRIS PRZEPROWADZONE W CZERWCU 2022 R. NA ZLECENIE POLSKIEGO KOMITETU ENERGII ELEKTRYCZNEJ

ZMNIEJSZENIE RACHUNKU

Codzienne pozytywne nawyki w znaczący sposób mogą przyczynić się do zmniejszenia wysokości rachunków za prąd.

Ważne są również decyzje zakupowe, które później przekładają się na długotrwałe koszty użytkowania urządzeń. Dlatego klasa energetyczna sprzętu to czynnik, który powinien być ważnym elementem w procesie podejmowania decyzji. Szczególne znaczenie ma to w przypadku sprzętów, które pozostają włączone prawie przez cały czas, takich jak lodówka czy zamrażalnik.

KLASA ENERGETYCZNA

Klasa energetyczna informuje nas o efektywności energetycznej urządzeń.

Dzięki etykietom możemy w szybki sposób sprawdzić, który model będzie przyjazny dla środowiska, jak również umożliwi nam otrzymywanie mniejszych rachunków. W poprzednim systemie oznaczeń najniższą była klasa D, która dotyczyła najmniej efektywnych energetycznie produktów, natomiast bardziej energooszczędne z nich były oznaczane jako A+++.

ZMNIEJSZENIE RACHUNKU

W 2017 r. Komisja Europejska przyjęła jednak rozporządzenie zmieniające system etykietowania energetycznego. Nowe etykiety obejmują skalę „od A do G”, są prostsze i zawierają informacje, które ułatwiają rozpoznanie najbardziej efektywnych energetycznie produktów.

Nowe etykiety efektywności energetycznej mają także kody QR, dzięki którym możemy uzyskać szybki dostęp do cyfrowej karty produktu zamieszczonej w EPREL (ang. European Registry for Energy Labelling), czyli europejskiej bazy danych produktów podlegających etykietowaniu energetycznemu.
Co więcej, na etykietach znajdziemy również tzw. klasy hałasu, które informują o poziomach natężenia dźwięku, co może mieć ogromne znaczenie dla komfortu domowników.

Klasa energetyczna to jednak nie jedyny element, który powinien znaleźć się na naszej „check-liście” zakupowej. Zanim skorzystamy z wypatrzonej wcześniej promocji albo zainspirujemy się poleceniami znajomych czy recenzjami znalezionymi w sieci, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań:

JAKIE SĄ TWOJE POTRZEBY? KOMU DOKŁADNIE TE URZĄDZENIA BĘDĄ SŁUŻYŁY?

Arrow
Wieloosobowa rodzina będzie potrzebowała dużej lodówki. Jeśli jednak jesteś singlem i w dodatku od samodzielnego gotowania wolisz wypady do restauracji, prawdopodobnie tak duże urządzenie tylko zajmie niepotrzebne miejsce w kuchni i będzie generowało wyższe rachunki za energię elektryczną.

JAK WIELE OSÓB BĘDZIE KORZYSTAŁO ZE SPRZĘTÓW?

Arrow
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku pralki czy suszarki – każda z nich może w danym momencie wyprać i wysuszyć określoną ilość kilogramów ubrań. Z pewnością docenią to rodzice małych dzieci, z których każdy wie, że ilości ubranek czy pościeli, którą musimy koniecznie wyprać pojawia się niemalże w tempie geometrycznym. Jeśli jednak szukasz urządzenia dla singla albo pary, może warto wybrać mniejszy model, który będzie pobierał mniej prądu, a spokojnie wystarczy do wyprania wszystkich rzeczy.

JAK CZĘSTO I JAK INTENSYWNIE URZĄDZENIE BĘDZIE WYKORZYSTYWANIE?

Arrow
Lato to również czas, kiedy chętnie instalujemy klimatyzację, klimatory albo kupujemy dodatkowe wiatraki. Warto dopasować sprzęt do realnego czasu, jaki spędzamy w tym czasie w domu i do naszych potrzeb. Co to realnie oznacza? Większe zapotrzebowanie na klimatyzację mogą mieć osoby pracujące zdalnie. Mniej kluczowe będzie to dla osób, które pracują w klimatyzowanym biurze a do domu przyjeżdżają jedynie wieczorem.

CZY SPRZĘT SPEŁNIA WYMAGANIA TECHNICZNE?

Arrow
Zanim nowy produkt wyląduje w naszym koszyku, spójrzmy również czy spełnia on nasze potrzeby również w zakresie metrażu – klimatyzatory i klimatory dedykowane są pomieszczeniom o określonej wielkości. Warto przed zakupem zweryfikować czy sprzęt nie będzie za mocny albo za słaby do pokoju czy mieszkania. W jednym przypadku będzie dużym generatorem zużycia prądu, w drugim – nie będzie dobrze spełniał swojej roli.

ZASTANAWIASZ SIĘ, ILE PRĄDU ZUŻYWASZ?

Skorzystaj z naszego kalkulatora zużycia energii i porównaj ze średnim zużyciem.

Wybierz urządzenia, których używasz, a następnie wpisz, ile minut dziennie z nich korzystasz:

min.
min.

cała doba

min.
min.
min.
min.
min.
min.
min.
szt.
min.
szt.
min.
min.
min.

Zużycie miesięczne: - kWh

Podsumowanie

Zużycie roczne: - kWh

Wyliczenia kalkulatora są orientacyjne. Wartości, które przyjęliśmy do wyliczeń, pochodzą z danych GUS oraz od producentów i dystrybutorów sprzętów RTV i AGD. Pozyskaliśmy je z ogólnodostępnych źródeł.