DOMOWE OSZCZĘDZANIE

Jak wybrać sprzęt?

Wzrost rachunków za energię elektryczną wielu z nas motywuje zarówno do tego, by rozsądnie planować zakupy, jak również z głową używać sprzętów elektronicznych.

POZNAJ KLASY ENERGETYCZNE

Klasa energetyczna informuje nas o efektywności energetycznej urządzeń.

Dzięki specjalnym etykietom możemy w szybki sposób sprawdzić, który model będzie przyjazny dla środowiska, ale i pomoże w uzyskaniu mniejszych rachunków.

OD KIEDY OBOWIĄZUJĄ NOWE KLASY ENERGETYCZNE?

Do 2021 r. klasa D dotyczyła najmniej efektywnych energetycznie produktów, natomiast najlepsze produkty były oznaczane jako A+++.

Od 1 marca 2021 r. nowe klasy energetyczne obowiązują dla 5 grup produktowych tj. lodówki, zamrażalki, urządzenia chłodnicze, pralki, pralko-suszarki, zmywarki do naczyń oraz telewizory i monitory. Od 1 września 2021 roku zmiany oznaczeń obowiązują także dla źródeł światła.
Co znajdziemy na etykietach energetycznych?

 

Obecnie widywane etykiety mają rozmiar 192 x 96 mm i zawierają piktogramy, czyli znaki graficzne, które mają nawiązywać do rozmaitych cech urządzeń z poszczególnych grup produktowych. Na oznaczeniach znajdziemy też tzw. klasy hałasu, które informują nas o poziomach natężenia dźwięku.

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

Jak się zmieniały klasy energetyczne na przestrzeni lat?

Play
Maciej Maciejowski
Dyrektor PKEE ds. komunikacji

POZNAJ SWOJE POTRZEBY

Zanim zdecydujesz się na zakup sprzętu, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, które pomogą nakreślić realne potrzeby i lepiej dopasować urządzenie:

Jakie są twoje potrzeby? Komu dokładnie te urządzenia będą służyły?

Arrow
Wieloosobowa rodzina będzie potrzebowała dużej lodówki. Jeśli jednak jesteś singlem i w dodatku od samodzielnego gotowania wolisz wypady do restauracji, prawdopodobnie tak duże urządzenie tylko zajmie niepotrzebne miejsce w kuchni i będzie generowało wyższe rachunki za energię elektryczną.

Jak wiele osób będzie korzystało ze sprzętów?

Arrow
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku pralki czy suszarki – każda z nich może w danym momencie wyprać i wysuszyć określoną ilość kilogramów ubrań. Z pewnością docenią to rodzice małych dzieci, z których każdy wie, że ilości ubranek czy pościeli, którą musimy koniecznie wyprać pojawia się niemalże w tempie geometrycznym. Jeśli jednak szukasz urządzenia dla singla albo pary, może warto wybrać mniejszy model, który będzie pobierał mniej prądu, a spokojnie wystarczy do wyprania wszystkich rzeczy.

Jak często i jak intensywnie urządzenie będzie wykorzystywanie?

Arrow
Lato to również czas, kiedy chętnie instalujemy klimatyzację, klimatory albo kupujemy dodatkowe wiatraki. Warto dopasować sprzęt do realnego czasu, jaki spędzamy w tym czasie w domu i do naszych potrzeb. Co to realnie oznacza? Większe zapotrzebowanie na klimatyzację mogą mieć osoby pracujące zdalnie. Mniej kluczowe będzie to dla osób, które pracują w klimatyzowanym biurze a do domu przyjeżdżają jedynie wieczorem.

Czy sprzęt spełnia wymagania techniczne?

Arrow
Zanim nowy produkt wyląduje w naszym koszyku, spójrzmy również czy spełnia on nasze potrzeby również w zakresie metrażu – klimatyzatory i klimatory dedykowane są pomieszczeniom o określonej wielkości. Warto przed zakupem zweryfikować czy sprzęt nie będzie za mocny albo za słaby do pokoju czy mieszkania. W jednym przypadku będzie dużym generatorem zużycia prądu, w drugim – nie będzie dobrze spełniał swojej roli.

91% BADANYCH

UWAŻA SIEBIE ZA OSOBY OSZCZĘDZAJĄCE ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ

co 3 ankietowany

WYŁĄCZA NIEUŻYWANE SPRZĘTY Z PRĄDU NAWET PODCZAS KRÓTKICH LETNICH WYJAZDÓW

PONAD 40% BADANYCH

WYŁĄCZA NIEUŻYWANE SPRZĘTY Z PRĄDU GDY WYBIERA SIĘ W DŁUŻSZY URLOP
*BADANIE IBRIS PRZEPROWADZONE W CZERWCU 2022 R. NA ZLECENIE POLSKIEGO KOMITETU ENERGII ELEKTRYCZNEJ

POLICZ, ILE PRĄDU ZUŻYWASZ

Zastanawiasz się, ile energii elektrycznej zużywają urządzenia elektryczne, które posiadasz w swoim domu? Sprawdź to za pomocą prostego kalkulatora. Wpisz, ile minut dziennie korzystasz z poszczególnych urządzeń i policz, jakie generują miesięczne oraz roczne zużycie.

Zastanawiasz się, ile prądu zużywasz?

Skorzystaj z naszego kalkulatora zużycia energii i porównaj ze średnim zużyciem.

Wybierz urządzenia, których używasz, a następnie wpisz, ile minut dziennie z nich korzystasz:

min.
min.

cała doba

min.
min.
min.
min.
min.
min.
min.
szt.
min.
szt.
min.
min.
min.

Zużycie miesięczne: - kWh

Podsumowanie

Zużycie roczne: - kWh

Wyliczenia kalkulatora są orientacyjne. Wartości, które przyjęliśmy do wyliczeń, pochodzą z danych GUS oraz od producentów i dystrybutorów sprzętów RTV i AGD. Pozyskaliśmy je z ogólnodostępnych źródeł.