JAK ZMNIEJSZYĆ RACHUNEKKażdy może zmniejszyć swój rachunek za prądOdbiorcy nie mają wpływu na ceny prądu, ale mogą samodzielnie ograniczyć jego zużycie dzięki zmianie przyzwyczajeń i racjonalnemu gospodarowaniu energią. W tym miejscu znajdują się porady, w jaki sposób można łatwo zmniejszyć rachunek. Takie działania pozwolą na obniżenie zużycia energii i przyczynią się do ograniczenia naszego wpływu na klimat. Każdy wysiłek na rzecz środowiska będzie miał korzystny wpływ na przyszłość planety.
Odłączanie urządzeń, z których nikt nie korzysta.
Nawet wyłączone, ale podłączone do prądu urządzenia w trybie czuwania (stand-by), nadal pobierają prąd. Warto zaopatrzyć się w listwę antyprzepięciową, by móc wyłączyć więcej takich urządzeń naciskając jeden przycisk.
Znaczenie klasy energetycznej urządzeń AGD/RTV.
Przy wyborze domowych sprzętów warto zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną. Modele sprzętów AGD i RTV czasami bardzo znacząco różną się pod względem zużycia energii. Podobna lodówka o niskiej klasie energetycznej np. G może pobierać nawet kilkakrotnie więcej prądu niż ta oznaczona najwyższą klasą energetyczną A.
Pora ma znaczenie.
Niektóre taryfy zakładają mniejsze opłaty za energię zużywaną nocą lub w weekendy. Warto na te godziny zaplanować energochłonne czynności, np. pranie. Oszczędności mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent kosztów! Warto sprawdzić warunki w dostępnych taryfach.
Wymiana żarówek na oświetlenie LED.
Zwykła żarówka zużywa do wytworzenia światła jedynie 5% pobieranej energii; reszta jest marnowana, m.in. poprzez wydzielanie ciepła; Oświetlenie LED choć jest droższe w zakupie, zużywa znacząco mniej energii i jest o wiele bardziej trwałe od zwykłych żarówek.
Gotowanie z umiarem.
Po co gotować cały czajnik wody, skoro potrzebny jest tylko kubek herbaty? Energia zużyta na podgrzanie niewykorzystanej gorącej wody zostanie zmarnowana.
Racjonalne korzystanie z piekarnika.
Należy unikać otwierania piekarnika podczas pieczenia. Każde otwarcie drzwiczek powoduje obniżenie temperatury wewnątrz, więc piekarnik musi ponownie zwiększyć moc grzania, zużywając niepotrzebnie dodatkową energię.
Prawidłowe korzystanie z lodówki.
Lodówkę należy zamykać natychmiast po wyjęciu lub włożeniu do niej produktów (nigdy gorących), unikając niepotrzebnego wietrzenia. Po każdym otwarciu drzwi lodówka musi powrócić do wskazanej temperatury; zużywa wtedy niepotrzebnie dodatkową energię.
Bojler należy wyłączać, gdy domownicy nie potrzebują ciepłej wody.
Włączony bojler nieustannie podgrzewa wodę zużywając energię. Warto go wyłączyć, gdy nikogo nie ma w domu lub wyposażyć go w sterownik uruchamiający grzejnik z odpowiednim wyprzedzeniem.

Więcej informacji